Tarih

Manisa Tarihi ve Hakkında Bilgi

manisa-harita

Manisa Tarihi ve Hakkında Bilgi

manisa-harita

manisa-harita

Şehir Adı: Manisa
Manisa’nın Nüfusu: 1,367,905
Manisa’nın Yüz Ölçümü:  13,269 km² (5,1 mi²)
Manisa’nın İl Plaka Kodu: 45
Manisa’nın Telefon Kodu: (+90) 236

Manisa’nın Coğrafi Konumu:

Manisa ilimiz Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Coğrafi konumu bakımında 28’ 68” kuzey enlem ve 38’ 53” doğu boylamları arasında yer almaktadır.

Manisa’nın Tarihi:

Manisa ikimiz ile ilgili tarihi bir bilgiye pek rastlanmamıştır. Ama Salihli Sindel Köyünün yakınlarında bulunan Paleolitik Çağ’a ait fosil ayak izleri çok eskiden burada insanların yaşadığını göstermektedir. Bulunan kalıntılar yaklaşık 26.000 yıl öncesine ait olduğu bilinmektedir. Kırkağaç da bulunan mezarlar ise Tunç Devri’ne aittir. Hermessos ve Kaikos yada bugünkü adıyla Gediz ve Bakırçay vadisinde kurulmuş olan Tantalis(Manisa) ve Thyateira(Akhisar) bu bölgede bilinen ilk yerleşim yerlerinden birisidir.

Manisa’nın Turistlik yerleri:

Aigai Antik Kenti, Manisa’ya yaklaşık 49 km uzaklıkta olan Köseler köyünde bulunan Nemrut kale adıyla anılmaktadır. Heredot’un bahsettiği Batı Anadolu’daki 12 Aiol kentinden biridir. Kayalık bir tepe üzerinde olan kent M.Ö. 8. yüzyıla dayanmaktadır.
Tepe Mezarlığı ise Akhisar ilçesinde bulunan ve geçmişi erken bronz çağ dönemine kadar inmektedir. Antik çağda dokumacılık alanında çoğunluk bu bölgede çalışmaktaydı. Thyateria, bölgede ulaşımı sağlayan yolların kesiştiği noktada bulunur.
Bu sebepten dolayı askeri ve ticari anlamda önemli bir yerde bulunur.

Manisa’nın Ekonomik yapısı:

Manisa ilimizin ekonomik yapısı tarım ve sanayiye dayanmaktadır. Madencilikte zengin olup en çok üretilen tarım ürünleri arasında tütün, zeytin, pamuk, üzüm bulunmaktadır. Hayvancılı olarak az olsa da ekonomik gelir arasındadır. Koyun ve sığır sayısı fazla iken at, öküz, katır ve deve sayısı gittikçe azalmaktadır.
Manisa’nın Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:
İstanbul ile Manisa arası 447 km olup otomobil ile gidildiğinde yaklaşık olarak 5 saat 55 dakika sürmektedir. Ama uçuş mesafesi olarak 55 dakika sürmektedir. Konaklama Alternatifleri bakımından günlük 80-160 TL arasında oteller bulunabilir.

Manisa’nın Nesi Meşhur:

Manisa ilimizin yöresel yemekleri arasında Manisa Kebabı, Simit Ekmeği, Nohutlu Mantı, Alaşehir Kapaması, Mantar Tatlısı, Odun Köftesi Ekmek Dolması en çok tercih edilenler arasındadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top