Tarih

Malatya Tarihi ve Hakkında Bilgi

malatya-harita

Malatya Tarihi ve Hakkında Bilgi

malatya-harita

malatya-harita

Nüfusu: 740.643
Yüz Ölçümü: 12,146 km2 (4,7 mi2)
İl Plaka Kodu: 44
Telefon Kodu: (+90) 422

Coğrafi Konumu:

Malatya ili Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer almakta olup komşuları kuzeyde Erzincan ve Sivas güneyde Adıyaman batıda Kahramanmaraş doğuda ise Diyarbakır ile Elazığ’dır. Malatya ilinin denizden yüksekliği 910-950m’dir. 35.54′ ve 39.03′ kuzey enlemleri ile 38.45′ ve 39.08′ doğu boylamları arasındadır.

Tarihi:

Tarihte olduğu gibi günümüzde de medeniyetleri bir araya getiren Yurdumuzun önemli kavşak noktalarından bir tanesinde de Malatya yer almaktadır. Eski tarihlerden bu yana Malatya Anadolu ve Ortadoğu’nun geçit veren kavşak noktasındadır. Bu özellik Malatya’nın her döneminde önemli kılmış ve dikkatleri üzerine çekmiştir.

Tarihi Turistlik gezi yerleri:

Tarihi Hititler’e dayanan, köklü bir kültüre sahip olan Malatya’da gezilecek birbirinden doğal güzellikler tarihi kültürel mekanlar yer almaktadır hadi bunları bi gözden geçirelim: Günpınar Şelalesi, Levent Vadisi, Arslantepe Höyüğü, Battalgazi Ulu Camii, Malatya Müzesi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Şire Pazarı, Malatya Başkonaklar Etnografya Müzesi, Hasan Gazi Türbesi v.b. turistlik gezilecek mekanlar yer almaktadır.

Ekonomi Yapısı:

Malatya ilinin gelir kaynağı tarıma ve tarıma dayalı sanayiye dayanmaktadır. Faal nüfusun %70’i hayvancılık, tarım, balıkçılık, ormancılık ve avcılıkla uğraşarak geçimini sağlıyor. Malatya’nın senelik gayri safi hasılatına bakıldığında (brüt gelirin) %20’si sanayiden %35’i tarımdan ve %12’si devlet hizmetlerinden sağlanıyor.

Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Malatya tarihi kültürel ve doğal güzellikleri ile her yıl hatırı sayılır ölçüde turist ağırlamakta olup farklı bir konaklama alternatifi sunan pansiyonlarıyla müşteri memnuiyetini koruyor.

Yöresel lezzetleri:

Her lezzetiyle damaklarda tat bırakan Malatya’nın kendine has özgü yemekleri birbirinden lezzetli her yemeği ayrı güzeldir. Mutfağında bulgur ve yan ürünleri önemli bir yer oluşturmakla birlikte sebze, et yemekleri, kurabiyeleri, helvaları ve kayısısı ile çok meşhurdur Malatya..
Yöresel yemeklerine biz göz atalım derseniz: Yarmacalı pilav, Analıkızlı, Bildik dolması, Patlıcan tava, Bulgurlu lahana sarması, Yoğurtlu çorba, Kulak çorbası. Bunların yanı sıra; Malhuta çorbası, Noğullu çorbası, Patatesli içli köfte, Ispanaklı yoğurtlu köfte, Sıkma köfte, Peynir helvası, Taş kadayıf, Un kurabiyesi, Erik ekşisi ve Dereotu salamurası v.b. birçok lezzeti bir arada tutan mutfağa sahiptir Malatya’mız…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top