Sağlık

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Kol Uyuşması Nedenleri ve TedavisiKol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Uyuşma kavramı geniş kapsamlı bir hastalık olurken, uyuşmanın oluştuğu bölge birbirinden farklı hastalığın belirtisi olabilir. Bireyler de yaşanan kol uyuşması, sağ ve sol kolun ağrılarına ve uyuşma şiddetine göre farklılık gösterebilir. Sol kolun uyuşması kalp krizi riskinin fazla olduğuna işaret eden bir durum olarak bilinmektedir. Kan akışının azalmasıyla birlikte uyuşukluk hissi ortaya çıkarken birçok neden bu duruma sebebiyet gösterebilir. Özellikle kola ağır bir yük yüklendiği zaman kolda kan dolaşımı sağlıklı bir şekilde sağlanamayacaktır. Bu durumda uyuşma kendini gösterecektir.

Kolunuzun üzerine sert bir şekilde düştüğünüz de veya kolunuz bir cisime sert bir şekilde vurduğunda uyuşma hissi oluşur. Bu hissin ardından kolunuz da ağrı oluşur. Uzun bir süre devamlı bir şekilde kollarınızda uyuşma hissi oluştuğunda doktora gitmeniz de fayda vardır. Kolunuz da meydana gelen uyuşma bir hastalığın habercisi olurken erken tanı ile bu hastalığın oluşum sürecini sonlandırabilirsiniz.

Yoğun bir strese maruz kaldığınızda kolunuz da oluşan uyuşma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat bu uyuşmalar, kısa süreli olurken stresten yada sinirden uzaklaştığında uyuşma hissi yok olacaktır. Uyuşma his kaybı olarak bilinirken kolunuzda oluşan uyuşmanın nedenini öğrenmek için doktora gitmelisiniz. Yapılan tespitler sonucunda uyuşmanın nedeni ve oluşan ağrının sebebi ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda hastaya tedavi uygulanırken uyuşukluk hissinin şiddetine göre hareket edilecektir.

Bu sebepten dolayı uyuşmanın vermiş olduğu şiddeti takip edecek ve doktorunuza bildirerek doğru tedavi yöntemi uygulanmasını sağlayacaksınız. Kol uyuşması, kalıcı bir şekilde olduğunda ciddi hasarlar yaratacağı için mutlaka tedavi olmalısınız. Sinir ve strese dayalı kol uyuşmaları kısa süreli olurken bir süre sonra kendiliğinden düzelir.

Kolunuz da oluşan his kaybı cisimleri tutmanızı engeller. O bölgeye dokunulduğunda hissedemez ve küçük çaplı masajlar eşliğinde anlık düzelmesini sağlayabilirsiniz. Sol kolda rastlanılan his kaybı önemli bir rol oynarken dikkatli olmanız da fayda vardır. Hayati riski oldukça yüksek olurken sol kolda yaşanan uyuşukluk hissinin sıklığını takip etmeli ve çıkan sonuçlara göre tedavi olmalısınız. Aksi takdirde bir anda oluşan uyuşukluk, kalp krizine kadar ilerleyebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top