Tarih

Kırşehir Tarihi ve Hakkında Bilgi

Kırşehir Tarihi ve Hakkında Bilgikirsehir-harita-300x244

Şehir Adı: Kırşehir
Kırşehir’in Nüfusu: 225.562 (2015 verilerine göre)
Kırşehir’inYüz Ölçümü: 6,570km2 (2,5 mi2)
Kırşehir’inİl Plaka Kodu: 40
Kırşehir’inTelefon Kodu: (+90) 386

Kırşehir’in  Coğrafi Konumu:

Kırşehir ilinin toprakları 39°41’ile 39°48′ kuzey enlemlerinde, 33°25′-34°43′ doğu boylamları arasında yer almaktadır. Deniz kıyısından yüksekliği 985 metredir. Kuş uçuşu olarak esas uzaklığı Sinop iline uzaklığı 334 km, Akdeniz Anamur Burnu’na uzaklığı 362 km’dir.
Kırşehir’in Tarihi: Tarihçilere göre Kırşehir’in eski adının Parnassos ya da Makissos olduğunu tahmin etmektedirler. Hititler döneminde Ahiyuva adı ile bilinirdi. Kapadokya ismini ise Roma ve Bizans döneminde almıştır. Anadolu Selçuklu döneminde yeniden canlanan Kırşehir, özellikle XI. yüzyıl sonrasında ilim ve güzel sanatlar alanında çok ilerlemiştir. Anadolu Selçuklu Devleti Kapadokya ismi verilen bu şehrin adını Gülşehir olarak değiştirmiştir. Kösedağ Savaşı sonrasında Moğollar Anadolu’ya hakim olmuşlardır(1243). Bu dönemde şehre vali olarak Cacaoğlu Nureddin atanmıştır. Cacaoğlu Nureddin Moğollara karşı barışçıl bir siyaset uygulamış ve Kırşehir’i bayındır(gelişip güzelleşmesi) haline getirmiştir.

Kırşehir’inTuristlik yerleri: Kırşehir’de bulunan tarihi eserlerin hepsini Türklerin yaptığını söylemek yanlış olmaz. Bunlardan bazıları;

Alaeddin Camii: İkinci Alaeddin Keykubat’ın Kaletepe’de yaptırdığı camiidir. 1242 yılında yapılmıştır. Ahmet Arif Bey tarafından 1893 yılında restore edilmiştir. Bir dönem müzelerin deposu olan camii, günümüzde camii olarak faaliyetini sürdürmektedir.
Ahi Evren Camii ve Türbesi: Ahi esnaf teşkilatının piri olan Ahi Evren adına 14. yüzyılda yapılmıştır. Kırşehir için en önemli eserlerden biridir.

MelikGazi Türbesi: Konik külahlı ve sekizgen olan yapıyı Melik Gazi’nin eşi Muhterem Hatun 1250 yılında yaptırmıştır. Bu kümbetin mermer taç kapı süsleri çok zengindir. İçerisinde Mengücükoğlu Beyi Muzafferüddin Behşamşah’ın ve eşinin kabri bulunmaktadır.

Âşık Paşa Türbesi: Âşık Paşa adına 1333 yılında mermerden yapılmıştır.

Kesik Köprü: Kırşehir merkezinin 23 km güneyinde bulunmaktadır. Selçuklular döneminde yapılmıştır. Bu köprü Niğde iline, Adana ve Konya illerine ulaşımı sağlamaktadır.

Kesikköprü Kervansarayı: Selçuklu döneminde Kesik köprü köyünde yapılmıştır.

Kırşehir’in Ekonomik Yapısı: İlimizin geçimi tarıma dayalıdır. Sanayi alanında az gelişmiştir. Tüm nüfusun %80’i balıkçılık, avcılık ve tarım, hayvancılığın yanında ormancılık yapmaktadır. Sanayi alanında çalışanlar % 7 oranındadır. Şehrin nüfusu göç sebebi ile azalmıştır.
Kırşehir’in Seyahat ve Konaklama Alternatifleri: İstanbul ile Kırşehir arası 630 kilometredir. 6 saat 45 dakika yolculuk süresi vardır. Yolculuğunuzu uçak ile yapmak isterseniz 1 saat 9 dakika da ulaşmış oluyorsunuz.

Kırşehir’in Nesi Meşhur: Yöresel yemekleri ile ünlü şehrimiz, yemek kültürünü Selçuklu Devletinden almaktadır. Birçok çorba ve ana yemek çeşitlerinin yanın da Kırşehir cevizi meşhurdur.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top