Tarih

Kars Tarihi ve Hakkında Bilgi

Kars Tarihi ve Hakkında Bilgikars-haritasi-300x232

Şehir Adı: Kars
Kars’ın Nüfusu: 296.466
Kars’ın Yüz Ölçümü: 9,442 km² (3,6 mi²)
Kars’ın İl Plaka Kodu: 36
Kars’ın Telefon Kodu: (+90) 47

Kars’ın Coğrafi Konumu:

Doğu Anadolu Bölgesi’nin, yakınında olan Erzurum-Kars Bölgesi’nde yer alır. Kuzeyinde ise Ardahan olup doğusunda Ermenistan vardır. Iğdır ilimizin güneyinde ise Iğdır ve Ağrı vardır. Batısında ise Erzurum vardır.

Kars’ın Tarihi:

Kars’ın ilk yerleşim yerlileri Hurrilerdir. Daha sonra savaşta Hititliler, Hurrileri yenerek o bölgenin hakimiyetini ele alırlar. Sonrasında Urartuların işgali ile o bölgeyi hakimiyeti altına almışlardır. Babiller ve Asurlar saldırılar yapsalar da bu bölgeyi ele geçirememişlerdir. M.Ö. 7.asırda ise İskitler bu bölgeyi hakimiyeti altına aldırlar. M.Ö. 6.asırda ise Perslerin saldırısına uğradı. M.S. 2. Asırda ise Romalılar saldırıları ile bu bölgeyi ele geçirmişlerdir.

Kars’ın Turistlik yerleri:

Kars Kalesi , Merkez Kale olarak bilinir. Kentin etrafını çevreleyen surlar ise 12yy’da inşa edilmiştir. 1386 yılında Timur’un saldırılarıyla yıkılmıştır. Ama Lala Mustafa Paşa tarafından 1579 yılında tamir edilmiştir. Kümbek Camii ise Kars Kalesi’nin güneyinde kalmaktadır. M.S. 932-937 yılları arasında yapım süreci sürmüştür. Kars müzesi ise birçok medeniyetin geçişine tanıklık etmiştir. İpek yolu üzerinde yer aldığı için birçok tarihi eser barındırmaktadır.

Kars’ın Ekonomik yapısı:

Ekonomi olarak ormancılık, hayvancılığa dayandığı gibi tarımda büyük ekonomik faaliyetler arasındadır. Ama üretilen ürünler azdır. Şekerpancarı, fasulye ve pamuk üretimi fazladır. Az miktarda da tütün yetiştirilmektedir. Hayvancılık da ise sığır, diğer illere göre daha fazla üretilip, ticareti yapılmaktadır. Ormancılık faaliyeti olarak, çok fazla ormana sahip olmasına rağmen pek fazla gelişmemiştir

Kars’ın Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Kars arası uçak ile gidildiğinde 2 saattir. Araba ile gidilecek ise 1535 Km olup 21 saat 24 dakika sürmektedir. Konaklama olarak günlük 100-300 TL’ye oteller bulunabilir.

Kars’ın Nesi Meşhur?

Kars’ın meşhur yemekleri olarak etli patatesli tirit, keşkek, yayla çorbası çeçil peyniri, yaprak mantı kendi yöresine ait olup, çok lezzetli olan yemeklerdir. Tatlı olarak un helvası da Kars yöresine ait yemeklerdendir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top