Tarih

Karaman Tarihi ve Hakkında Bilgi

karaman-harita

Karaman Tarihi ve Hakkında Bilgi

karaman-harita

karaman-harita

Şehir Adı: Karaman
Karaman’nın Nüfusu: 242.196 ( 2015 verilerine göre)
Karaman’nın Yüz Ölçümü: 9.163 km2 (3.537,9 mi2)
Karaman’nın İl Plaka Kodu: 70
Karaman’nın Telefon Kodu: (+90) 338

Karaman’nın Coğrafi Konumu:

Karaman ili 37.11 kuzey enlemleri ile 33.15 doğu boylamları arasında ve İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde yer almaktadır. Kuzey tarafında Konya, Güney tarafında Mersin, doğusunda ise Ereğli bulunmaktadır. Güneydoğusunda Silifke ve Batı kısmında Antalya yer almaktadır.
Karaman’ının Tarihi: Türkiye’nin 70. vilayeti olan Karaman ilk kuruluşu kesin olarak bilinmemektedir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda, önemli yerleşim bölgesi olduğunu ve ticaret ve kültür merkezi olduğunu belgelemiştir. M.Ö. 8000 yıllarında iskana sahip oldu tahmin edilmektedir.Hititler döneminde askeri ve ticaret merkezi olan ve daha sonra Firigya ve Lidya’lıların egemenliği altına girmiştir. Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos M.Ö.322 yılında bu şehri işgal etmiştir. Oğuzların Salur boyuna mensup olan Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devleti’nin zayıflaması ve yıkılmasının ardından bağımsızlığını ilan ederek Karamanoğlu Devleti’ni kurmuştur. Karaman klasik dönemde Larende(başkentin adı) olarak bilinmektedir. Larende 1256 yılında Karaman’ının başkenti olan ve Cumhuriyetin ilanı sonrasında Konya iline bağlanarak Karaman ismini almıştır.
Karaman’ının Turistlik yerleri: Medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Karaman da çok önemli tarihi eserler vardır.

Ermenek Kalesi:

Şehrin kuzek kayalıkların da kurulan kale Firan Kalesi olarak da bilinir. Yapım tarihi ve kim tarafından yapıldığı belli değildir. Osmanlı Devletinin son dönemlerinde burası zindan olarak kullanılmıştır.
Mennan Kalesi: İçerisinde pek çok yapı kalıntısı bulunan kale, Ermenek de Erik Deresi ile Ermenek Suyunun birleştiği yere yakın bir tepenin üzerine kurulmuştur.

Karaman Kalesi:

Anadolu Selçuklular tarafından yapılmıştır. Yapısı iç içe 3 surdan oluşmaktadır. Ancak iç kale günümüzde sağlam olarak kalmıştır.
Yunus Emre Câmii ve Tekkesi: Külliye olarak inşa edilen yapı camii, türbe zaviye ve hazireden oluşmaktadır. Yunus Emre ve hocası Tabduk Emre’nin burada medfun olduğu söylenir.

Nuhpaşa Câmii:

Nuh Paşa tarafından 1596 yılında Koçakdede Mahallesin’de yapılmıştır. Özelliği Osmanlı mimarisini yansıtmaktadır.
Hacı Beyler Câmi: Karamanoğlu Emir Seyfeddin Hacı Bey tarafından 1356 yılında yaptırılmıştır.
,

Aktekke:

Diğer adı ile Vâlide Sultan Câmii 1370 yılında Karamanoğlu Alâeddin Ali Bey tarafından yaptırılmıştır.
Karaman’ının Ekonomik yapısı: Karaman’ının % 58’i tarım ile uğraşmaktadır. Ekonomisinin büyük çoğunluğu tarımdan gelmektedir. Şehirde başlıca buday üretiminin yanında sebze ve meyve yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Şehirde hayvancılık da çok gelişmiştir. Ve koyunları ile meşhurdur.
Karaman’ının Seyahat ve Konaklama Alternatifleri: İstanbul Karaman arası uzaklık 821 kilometredir. Ve yolculuk karadan 8 saat 45 dakika sürmektedir. Uçuş mesafe uzaklığı 562 km olan ve uçuş süresi 1 saat 14 dakikadır. Otel fiyatlar 75 Tl ile 200 Tl arasında değişmektedir.

Karaman’ının Nesi Meşhur?

Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu sözünü bilmeyenimiz yoktur. Karaman’ın elması, koyunu ve tarihi yerleri çok meşhurdur.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top