Tarih

Kahramanmaraş Tarihi ve Hakkında Bilgi

Kahramanmaraş Tarihi ve Hakkında Bilgikahramanmaras-tarihi

Şehir Adı: Kahramanmaraş
Nüfusu: 1.096.610
Yüz Ölçümü: 14,525 km2 (5,6 mi2)
İl Plaka Kodu: 46
Telefon Kodu: (+90) 344

Kahramanmaraş’ın Coğrafi Konumu:

İlimiz 14.346 km’lik yüz ölçümü ile Türkiye’nin 11. büyük vilayeti durumundadır. 37-38 kuzey paralelleri ile 36-37 doğu meridyenleri arasında yer almaktadır. Merkez deniz seviyesinden 568 m. yüksekte olup ilin kuzey bölümleri dağlık alandır.350 metreden 3000 metreye kadar çıkan yüksek arazi bölgelerinde geniş büyük çaplı ovalar yer alır. Bunlar; Andırın Gavur Mizmilli Maraş Narlı Göksun İnekli Afşin ve Elbistan ovalarıdır. Toprakların %24’ünü platolar %59,7?sini dağlar ve 16,3?ünü de ovalar kaplar.

Kahramanmaraş’ın Tarihi:

Türkiye’nin en kalabalık illeri arasında 18’ci sırada olan Kahramanmaraş. 2014 sayımı itibariyle nüfus sayımı 1.089.038’dir. Kahramanmaraş eski ve toplum arasında Maraş olarak adlandırılır. Kurtuluş Savaşı’nda zorluklara karşı direnmesinden dolayı TBMM tarafından 5 Nisan 1925 tarihinde şehre İstiklal Madalyası verilmiştir.7 Şubat 1973’te Maraş olan adı Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. Kahramanmaraş 2012’de çıkartılan 6360 sayılı kanun ile büyükşehir olmuştur. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının %14’ünü Kahramanmaraş karşılamaktadır. Dondurmasıyla meşhur olan il dünyada birden çok şehirlerinde dondurma şubeleri açılmıştır. Aynı zamanda Avustralya’dan ABD’ye Dubai’den Japonya’ya birçok ülkede Kahramanmaraş’ın ve meşhur olan Dövme dondurmasının tanıtım ve reklamını yapmaktadır.

Kahramanmaraş’ın Gezilecek Turistlik yerleri:

Kahramanmaraş’ta gezilecek güzel ve tarihi yerlerden bir tanesi olarak bilinen Sütçü İmam Türbesi’dir bu türbeye verilen bu isim çok eski tarihlerde asıl ismi Sütçü İmam süt satarak ihtiyacını geçimini sağlıyordur ve bundan dolayı Sütçü lakabı verilmiştir. Kahramanmaraş’ın kapalı çarşısı Osmanlı döneminde şehrin ticaret merkezi sayılan kapalı çarşılardan bir tanesidir. Kapalı çarşıda farklı değişken yönleri olarak görünenler Handa dükkanların karşılıklı olup manifaturacılar bölümü olup üst kısımlarda ışıklandırılmış pencerelerin yer alıyor beşik tonuz örtüsüyle tamamen ayakkabı bölümleri ise tamamen ayakta yer almaktadır. Osmanlı çarşılarında özellikle dikkat çeken kısım dua kubbesi bulunan çarşılardan bir tanesi de bu çarşı’dır. Kahramanmaraş Kalesi’ne yakın konumda olan Ulu Camii yakın döneme kadar Kahramanmaraş’ın en büyük camisi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Taş Medrese vardır. Kahramanmaraşın çarşılarında gezdiğinizde Saraçhane çarşısına mutlaka uğrayın.

Kahramanmaraş’ın Ekonomi Yapısı:

Kahramanmaraş’ın ekonomisi tarıma dayalı imalat sanayii ile ticarete dayanmaktadır. İl topraklarında çeşitli farklı ürünler yetişmektedir. Başlıca tarım ürünler; çavdar, mahlut, fasulye, buğday, şeker pancarı, arpa, nohut, pirinç ve pamuktur. Meyveler arasında üzümü meşhurdur.Başta üzüm olmak üzere birçok meyve yetişmekte onlar ise; antepfıstığı armut elma çilek zeytin kayısı dut çamfıstığı ve yer fıstığıdır.

Kahramanmaraş’ın Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Son zamanlarda turizmi gelişen Kahramanmaraş’ta birden çok yeni oteller hizmete açıldı ve bu yenilikler de gezmek için gelen turistler için güzel bir avantajdır. Hem iş amaçlı diğer yandan gezmek amaçlı çok rahat konaklamalar ve ideal tesisler bulunmaktadır Kahramanmaraş otellerinde. Kahramanmaraş otel fiyatlarının ortalaması 80 ile 100 TL’den başlamaktadır. Merkezi bölgelerde daha lüks oteller de yer almaktadır 4 ve 5 yıldızlı otel’ler konaklama yapmayı düşünürseniz fiyatlar 150-200 TL çıkıyor. Kara yolu ve Hava yolu ulaşımı ile gidilebilmektedir. Otobüs terminali kent merkezindedir. Havaalanı ise merkeze 8 km uzaklıkta konumlandırılmıştır.

Kahramanmaraş’ın Yöresel lezzetleri:

Herkesin damak zevkine uyan yayla bal’ı ve keçi sütünden üretilmiş olan beyaz tereyağını, peynirini ve Kahramanmaraş’ın yaylalarından getirilmiş olan taptaze sebze meyve bulabilirsiniz. Kahramanmaraş’ta mutfak marifeti ve zenginliği damaklarda tat bırakıp dillere destan yazdıracak kadar büyüktür. Yapılan yemeklerin birçoğu Kahramanmaraş kültürüne aittir bazı komşu yerlerde farklı pişirimler uygulanarak farklı baharat ve malzeme konularak o bölgeye adapte edilmiştir. Karahöyük, Karaşanlı Köyü Kabartması, Bulut Deliği Mağarası Kahramanmaraş’ın önemli gezi alanları arasında yer almaktadır. Tarhana, fıstık ezmesi, Maraş dondurması, un sucuğu, bayram çöreği, sulu yağlı köfte ve tavuklu pilavın tadına bakmalısınız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top