Hobi

Kağıt Kıvırma Sanatı Nedir, Tarihçesi

Kağıt Kıvırma Sanatı Nedir, Tarihçesi

Kağıt kıvırma sanatı, kağıt şeritlerin (3 mm ile 5 mm arası) bir aparat yardımıyla kıvrılarak verilen şekillerin birleştirilmesiyle oluşturulan bir el sanatıdır. Bu birleştirme sanatına quilling denir. Farklı renklerdeki kağıt şetirlerin farklı farklı şekiller ile bir yapıştırıcı yardımıyla birleştirmesinden oluşan güzel bir el sanatıdır.

Kağıt kıvırma sanatı 15. yüzyılda ilk kez İtalya ve Fransa’da rahip ve rahibelerin kitaplarda kenar şeritlerini sökerek elde ettikleri şeritlere bir birinden farklı motifler vererek kağıt kıvırma sanatı başlamıştır. 15. yüzyıl kağıt kıvırma sanatının başlangıcı olarak sonraki yüzyıllarda farklı şekiller alarak devam etmiştir.

18. yüzyılda kağıt kıvırma sanatı 15. yüzyılına göre çok ilerlemiştir. Daha sonra soylu ailelerin genç kızları bu sanatı yapmaya başlamışlardır. 19. yüzyılda Kağıt malzemesinin az olması bu sanatın duraklama dönemi olmuştur. 20. yüzyılda ise hem malzemenin çoğalması, çeşitlerin artması ve bunun her taraftan alınabilir olması bu sanatı biraz hareketlendirmiş ve yayılmaya başlamıştır. Kağıt 20. yüzyılda her yerden ulaşılabilir olmasının ve ucuz olması bunun soylu ailelerin genç kızları yanı sıra, artık sıradan insanlar da bu sanatı yapmaya başlamıştır.

Kağıt kıvırma sanatı Türkiye’de ise mazisi çok yeni diyebiliriz. Bu sanatın Türkiye’deki mazisi 5 yıl gibi bir şey. Bu Mardin yöresindeki telkari ile benzeştirme sağladığı için Türkiye’deki adı kağıtkari veya kağıt kıvrımıdır.

Kağıt kıvırma sanatının kullanılacağı alanlar çok geniş olduğu için her yerde karşınıza çıkabilir. Saçtaki tokadan tutun ayakkabıdaki fiyonga kadar, evde dekorasyon ürünlerinde, tablolarda bunun dışında panolarda… her şeyde kullanılabilen geniş bir kullanım alanı vardır.

Bu işin biraz şekil almasında insanın hayal gücüne bağlı olan bir sanat. Hayal gücünüzü kullanarak bir çok yerde farklı farklı şekiller vererek bu sanatı geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra kişisel olan eşyalarınızın üzerine kağıt kıvırma sanatı yapılabilir. Bu sanatı bu şekilde ilerletebilirsiniz. Bu el sanatını ilerleterek iş haline getirebilir yan gelir elde edebilirsiniz.REKLAM
1 Comment

1 Comment

  1. naci otomotiv

    Haziran 28, 2016 at 5:50 pm

    Harika bir içerik sağolun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top