Tarih

İzmir Tarihi ve Hakkında Bilgi

İzmir Tarihi ve Hakkında Bilgi

Şehir Adı: İzmir
İzmir’in Nüfusu: 4,133,072
İzmir’in Yüz Ölçümü:  12,007 km² (4,6 mi²)
İzmir’in İl Plaka Kodu: 35
İzmir’in Telefon Kodu: (+90) 232

İzmir’in Coğrafi Konumu:

İzmir ilimiz Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Coğrafi konumu bakımından 37’ 45” ve 39’ 15” kuzey enlemleri ile 26’ 15” ve 28’ 20” doğu boylamları arasında yer almaktadır.

İzmir’in Tarihi:

İzmir ilimizin adına ilk olarak Smyrna olarak konulduğu bilinmektedir. Kent ne kadar büyük olsa bile ne zaman kurulduğu ile ilgili net bir bilgi yoktur. Bazı bilgilere göre Strabon’a göre İzmir kentini ilk olarak kuran Amazon’un adıdır. Bununla beraber kenti ilk olarak Hititlilerin kurduğu bilinmektedir. Başka araştırmacılar ise Myrine ile Smyrna sözcükleri aynı olduğu söylemiştir. Smyrna dili bugün tamamen kaybolmuş olup Anadolu kökenli bir dile ait olduğu bilinmektedir. İlk olarak kurunla kent Bayraklıdır. İzmir ilimizin ilk halkı olarak bilinen Lelegler, Batı Anadolu’nun yerli halklarından birisidir.

İzmir’in Turistlik yerleri:

İzmir Atatürk Müzesi, Kordonda 248 numaralı iki katlı bir yapıdır. 1862 yılında tüccar Takfor tarafından yaptırılan bir konaktır. Bu tarihi bina 1927 yılında Belediye tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk İzmir’e geldiği zaman genelde bu evde kalmaktaydı. 1941 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Saat Kulesi ise 1091 yılında yapılan ve Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü olduğu için Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılmıştır. Çok güzel görüntüsü ile Konak Meydanına ayrı bir güzellik katmaktadır.

İzmir’in Ekonomik yapısı:

İzmir ekonomik yapı bakımından çok yönlüdür. Sanayi, tarım, ticaret, turizm hepsi bir aradadır. Ama yarısı tarım ile uğraşmaktadır. Başlıca tarım ürünleri olarak mısır, arpa, buğday, pirinç, pamuk yer almaktadır.
İzmir’in Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:
İstanbul ile İzmir arası 484 km olup otomobil ile gidildiğinde yaklaşık 6 saat 30 dakika sürmektedir. Uçuş mesafesi yaklaşık 55 dakika sürmektedir. Konaklama Alternatifleri bakımından günlük 90-170 TL arasında oteller bulunabilir.

İzmir’in Nesi Meşhur?

İzmir’in yöresel yemekleri arasında Boyoz, Keşkek, Zerde, İzmir Köftesi, Tarhana Çorbası, Şevketi Bostan, Revani en çok tercih edilenler arasındadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top