Tarih

Isparta Tarihi ve Hakkında Bilgi

isparta-harita

Isparta Tarihi ve Hakkında Bilgi

isparta-harita

isparta-harita

Şehir Adı: Isparta
Isparta’nın Nüfusu: 418.780
Isparta’nın Yüz Ölçümü: 8,913 km²
Isparta’nın İl Plaka Kodu: 32
Isparta’nın Telefon Kodu: (+90) 246

Isparta’nın Coğrafi Konumu:

Türkiye baz alınırsa il sınırları içinde güney batı bölgesinde bulunan Isparta ‘ nın batısında Burdur, kuzeyinde Afyon, güneyinde Antalya ve doğusunda Konya bulunur. Oldukça güzel iller arasında kalan Isparta coğrafi konumu itibariyle hemen hemen her mevsimi yaşayabilir diyebiliriz.

Isparta’nın Tarihi:

Özellikle bulunduğu yer itibariyle bir çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Isparta ili Antalya ve iç Anadolu bölgesinin ortasında olduğu için tarihsel anlamda da oldukça ileride bir şehirdir. Büyük İskender zamanından buyana adından sıkça söz edilen bu şehir özelikle M.Ö. 323 yıllarında dahi bir yerleşim alanı olarak kullanılan bir yerdi. İskender’in hayatını hayatını kaybetmesi sonrası tam 26 yıl boyunca bu şehir Atina himayesinde yaşam merkezi olmayı sürdürdü.

Isparta’nın Turistlik yerleri:

isparta-turistik-yerleri

isparta-turistik-yerleri

Turistik yerlerinin başında olan ve herkesin bildiği bir yer olan Adada antik kenti en çok ziyaretçi çeken yerlerin arasında oldu. Helenistik dönemden bu günümüze kadar gelen bu yer Bizans imparatorluğu bünyesinde de belirli bir zaman geçirmiştir.
Eğirdir gölü olarak adlandırılan bölge içinde ihtişamıyla göz kamaştıran bir turistik yerdir. Tam 517 km2 büyüklüğe sahip olan bu göl Türkiye içinde bulunan göllerde büyüklük sıralamasında 4. Sıradadır.
Isparta müzesi adı verilen turistik değere sahip olan müze de görülmeye değer bir çok tarihi eser ile ziyaretçilerini bekliyor.

Isparta’nın Ekonomik yapısı:

Genel olara tüm Isparta’nın ekonomik yapısı tamamen tarıma dayalı bir sistemle yürütülmektedir. Özellikle gülleri ile ünlü olan bu ilimizde gül yağı üretimi oldukça fazladır. Bu ilde yaşayan birçok insan gül ve gül ürünleri ile geçimini sağlamaktadır. Isparta da en çok ekilen tahıllar arasında buğday, arpa, çavdar ve baklagiller gülden sonra gelen en önemli tarım ürünleridir.

Isparta’nın Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Genel olarak ulaşımı kolay olan Isparta’nın iç Anadolu da bulundan Ankara arasında ki mesafe 327 km dir. Ayrıca ülkemizin en çok nüfus yoğunluğu olan şehri İstanbul ile Isparta arası da 596 km dir. Isparta şehrinde kolaylıkla konaklayabileceğiniz yerler arasında olan öğretmen evi ve birkaç pansiyon oldukça rahat edebileceğiniz yerler arasındadır.

Isparta’nın Nesi Meşhur?

Öncelikli olarak gül ve gül yağı ile meşhur olan Isparta şehrinde Arapaşı, yoğurtlu et, kabine ve kapama gibi yemekleri de oldukça meşhur yemekler arasındadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top