Tarih

İran Uygarlığı Hakkında Kısa Bilgi ve Özellikleri Nelerdir?

iran-uygarligi-hakkinda-bilgi

İran Uygarlığı Hakkında Bilgi

İran Uygarlığı Hakkında Kısa Bilgi: İran Tarihi, MÖ VII. Ortalarında Medlerle başlar. Keyeksar döneminde bağımsız olan medler (MÖ 625 – MÖ 585), kısa sürede güçlenerek Asurlular Devleti’ne son verdiler. Sınırlarını Anadolu’da kızılırmak’a kadar genişlettiler. Kekasar’ın ölümünden sonra çıkan iç karışıklıklar sonucu ülke Persler tarafından yıkıldı. (MÖ 550)

İran’daki Med Devleti’ni yıkan Persler (MÖ 56 – MÖ 330), kısa sürede güçlü bi imparatorluk haline geldiler. Devletin kurucusu II. Kiros Lidyalıları yenerek Anadolu’nun büyük bir kısmını ele geçirdi. (MÖ 546). Anadoluyu Satraplık denilen eyaletlere bölerek bu bölgeyi yaklaşık iki yüz sene yönettiler. Ancak kültür ve uygarlıkta Anadolu medeniyetlerinden geri oldukları için Anadoluyu kültürel yönden etkileyemediler. Anadolu’daki pers egemenliğine Büyük İskender son verdi (MÖ 333)

Pers ordusu düzenli pyade ve süvarilerden oluşurdu. Savaşlarda demirden yapılmış zırh gider; ok, yay, kılıç ve kalkan kullanırlardı. Stratejik bölgere kaleler kurar, bu kalelerde sürekli asker bulundururlardı. Merkezi otoriteyi güçlendirmek amacıyla düzenli posta teşkilatı kurdular. Ticarete büyük önem verdiler. Ticareti geliştirmek amacıyla Kral Yolu üzerine ticaret merkezleri inşa ettiler. Mimari alanda önemli alışmalarda bulunan persler, büyük saraylar dışında kralları için kaya mezarları yaptılar. Bodrum’da yapılan Mousoleum (Mozele-Kral Mezarı) dünyaca ünlü eserlerden biridir. Yine Manyas Gölü kıyısındaki daskilyon (Ergili) perlerden kalma önemli bir kültürdür.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top