Eğitim

İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi Farklar

İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi arasında Farklaringiliz-ingilizcesi-ile-amerikan-ingilizcesi-farklar

Amerikan İngilizcesi Amerika’da kendi diğer ekleri ile oluşturdukları farklı bir yorum ya da şivedir. Bizim gibi ana dili İngilizce olmayan ve farklı bir lisanı (dili) öğrenmek için bu detaya girmesi önemli değildir. Farklı bir dil öğrenmek için Amerikan İngilizcesi veya İngiliz İngilizcesi gibi herhangi bir önemi yoktur. Ancak çok ileri seviyelerde veya belli bir amaç uğruna akademik amaçla ya da herhangi bir amaçla kullanacak kişiler için önemli olur.

İngiliz İngilizcesi, Amerikan İngilizcesinden bir aksan olarak değişiklik gösterir. Aynı kelimeleri farklı aksanlarda farklı telaffuzla yorumlanmaktadır.  Bu aksan farklılıkları kabul edilir ve anlaşılır farklılıklardır. İkincisi gramer yapısı olarak İngiliz İngilizcesi çok gramer doğruluğuna önem veren yapıdadır. Ama Amerikan İngilizcesi bunu aramaz. Amerikan İngilizcesi iş hayatında hatta devlet ile ilgili konularda bile yazışmalar hariç gramer konusundaki önem bu kadar yüksek değildir. Amerikan İngilizcesi daha kısa kelimelerden oluşur. Anlatmak istenilenin hedefine yönelmiş olan bir yapıdadır.

İngiliz İngilizcesi daha birleşik yapıdaki kelimeler ve konuşma kalitesi yüksek tutmaya amaçlayan hedefleri içinde tutar. İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi arasında kelimeler arasındaki farklılıklarda vardır. Aynı olaya farklı kelimelerle anlamlar yapılmıştır. Bazen çok ileri seviyelerde olduğu zaman birbirinden tamamen birbirinden anlamsız ve uzak bir şekilde telaffuz edilebilir. Bu iki konuda eğer özel bir arayış var ise eğitmenlerin buna göre seçilmesi gerekir. Ama ana dili İngilizce olmayan kişiler sadece ingilizce konuşma amacıyla bu ayrıma gitmemelidir. Önemli olan eğitmenlerin İngilizce seviyenize göre daha anlaşılır bir şekilde öğrenmeniz için İngilizceyi öğretmesidir. İngilizceyi öğrendiğiniz zaman bu farklı ayırabilmek için İngilizcenizin daha üst seviyede olması gerekir. Bu yüzden bu farkın çok fazla önemsenmeden İngilizcenizi geliştirmelisiniz.

Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi arasında bir kaç farklı şey vardır:

Bunlar;

  • Gramer yapısı olarak değişmektedir. İngiliz İngilizcesi gramer yapısına önem verirken Amerikan İngilizcesi pek fazla önem vermez.
  • İngiliz İngilizcesi daha birleşik yapıda kelimeler olarak kullanılır. Amerikan İngilizcesinde ise kısa kelimeler kullanılır.
  • Amerikan İngilizcesi resmi yazışmalar hariç her yede kullanılır. İngiliz İngilizcesi ise her zaman konuşma kalitesini hedefler. Resmi yazışmalar İngiliz İngilizcesi olarak yapılır.


REKLAM
1 Comment

1 Comment

  1. Gizem

    Ağustos 6, 2016 at 2:04 pm

    Açıklayıcı bir bilgi olmuş.İngiliz ingilizcesi ile Amerikan ingilizcesi arasındaki detaylı farklı çok güzel belirtmişsiniz. Ellerinize sağlık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top