Tarih

Iğdır Tarihi ve Hakkında Bilgi

Iğdır Tarihi ve Hakkında Bilgi

igdir-harita

igdir-harita

Nüfusu: 192.056
Yüz Ölçümü: 3,588 km2 (1,4 mi2)
İl Plaka Kodu: 76
Telefon Kodu: (+90) 476

Coğrafi Konumu:

Iğdır şehri tamamen Aras Nehri’nin havzası içerinde yer almaktadır. Aras Nehri’ne katılan önemli akarsular batıda Buruksu Çayı, Gaziler Çayı, doğuda ise Aşağı ve Orta Karasu çayları yer alır.Iğdır’ın kuzey ve kuzeydoğu sınırını Aras Nehri ve bu nehrin oluşturduğu Türkiye Ermenistan sınırı oluşturmaktadır.Doğusunda Türkiye Azerbaycan’ın Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti sınırı ve güneydoğusunda Türkiye İran sınırı yer almaktadır.

Tarihi:

Tarih öncesi çağlardan bu yana önemli bir yerleşim merkezi olup Iğdır çevresindekilerin yerleşim tarihi bilinmemektedir. Yapılan çalışmalara göre çoğunluğu Orta Asya’dan gelmiş bulunup bölgenin ilk yerleşmiş olanları Hurriler olarak kanıtlanmıştır.

Tarihi Turistlik gezi yerleri:

Türkiye’nin her şehrinde tarihi kültürel doğal güzelliklerin olduğu gibi Iğdır’ında turistlik gezilecek tarihi kültürel doğal güzellikleri vardır bunları sayacak olursak: Karakale,Amarat Kümbeti,Iğdır Ejder Kervansarayı,Ali Ekber Tufan (Ramazan) Anıtı,Kültepe (Urartu Tepeleri),Tarihi Babek Mağarası,Bulakbaşı,Gökçeli Şehit Ağacı v.b. daha birçok güzelliklere sahiptir.

Ekonomi Yapısı:

Iğdır ilinin sanayi ve turizm sektörü fazla gelişmediğinden dolayı ekonomi yapısı tarım ve hayvancılığa dayanır.Aras Nehri’nin sulamakta olduğu Iğdır Ovası, halkın geçimini sağlamasına yardımcı olan önemli bir tarım alanıdır.Hayvancılık: çoğunluk olarak koyun yetiştirilmekte ve canlı hayvan ticareti yapılmaktadır.

Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Tatil ve ziyaretlerinizde rahatlıkla kalbileceğiniz birden çok seçenek sunan oteller yer almaktadır.
Iğdır’ın merkezinde ise lüks konforlu rahatlıkla kalıp tatil yapacağınz oteller bulunmaktadır.
Her bütçeye uygun zorluk çekmeyeceğiniz konaklama alternatifleri sunan birçok pansiyon ve otel yer almaktadır.

Yöresel lezzetleri:

Iğdır ilinin de kendine has özgü lezzetleri vardır bunları gözden geçirecek olursak: Kuymak, Bozbaş, Ayranaşı, Kaygana, Lepeli Etli Pilav, Nabat, Tavuk Çorbası, Erişte, Cılvır, Helise, Fetir, Omacaşı, Yağ çorbası, Taş köfte, Yoğurt çorbası, Oymaç, Ev helvası, Patlıcan reçeli v.b daha birçok tatlıları yöresel yemekleri vardır.Iğdır’a geldiğiniz zaman damak tadınıza uyacak birden fazla lezzetle karşılaşıp tadabilirsiniz.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top