Tarih

İç Anadolu Bölgesi Bölgesi Nedir? Özellikleri ve Tarihi

İç Anadolu Bölgesi Bölgesi Nedir? Özellikleri ve Tarihi

İç Anadolu Bölgesi’nin Nüfusu: 11.81 milyon
İç Anadolu Bölgesi’ninYüz Ölçümü: 151.000 km²

İç Anadolu Bölgesi’nin Coğrafi Bilgileri:

ic-anadolu-bolgesi-bolgesi-nedir

ic-anadolu-bolgesi-bolgesi-nedir

Yedi coğrafi bölgeden biridir. Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerine komşu olan ve yalnız Güneydoğu bölgesine komşu değildir. İç Anadolu ismini ülkedeki konumundan alır. Doğuda Uzunyayla, batıda İç batı eşik alanında bulunur. Ülkemizin en büyük ikincisidir. Bölgenin doğal sınırları kuzeyde Kuzey Anadolu Dağları ve güneyde Toroslar’ınkuzey yamaçlarından geçmektedir. Marmara Bölgesi’ne sınırı çok kısa olan ve Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesine Komşudur. Bu sınırlar içerisinde 151.000 km2 yüzölçümü ile Ülke topraklarının % 19’unu oluşturur. Bölge sınırları içinde kalan iller Aksaray, Kırıkkale ve Kırşehir, Nevşehir’dir. Merkezleri İç Anadolu da bulunan yer alan Sivas’ın kuzeydoğu kısmı Karadeniz Bölgesinde, güneydoğu kısmı Doğu Anadolu Bölgesi’nde Bulunmaktadır. Kayseri’nin bazı kısımları ise Doğu ve Akdeniz Bölgelerin de, Niğde, Konya ve Karaman şehirlerinin bazı kısımları Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Eskişehir’in bazı kısım toprakları Ege ve Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Ankara ve Çankırı, Yozgat şehirlerinin bazı kısımları Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır.
İç Anadolu Bölgesi’nin Turistik Yerleri: Turistik açıdan çok zengin olan İç Anadolu Bölgesi’nin başlıca ve

önemli yerlerinden bazıları:

Ankara’da bulunan Anıtkabir şehrin en görsel yapısıdır. Ankara’ya hakim konumda olan ve bir tepenin üzerinde olan Ankara Kalesi Keltler döneminde M.Ö. 3 yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Ulus’taki Augustus Mabedi ise M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Augustus tarafından yaptırılmış ve mabedin duvarlarında gerçekleştirdiği icraatlar yazılıdır.

Ankara’da bulunan Çıkrıkçılar Yokuşu ve Bakırcılar Çarşısı pirinç metal ve bakır hatıra eşyalarının satıldığı alışveriş merkezleridir. İçerisinde döner restoranları ve kafeler bulunan Atakule’den Ankara’yı panoramik olarak izlemeniz mümkündür. Çorum Hititlerin Anayurdudur. M.Ö. 2000 yıllarında Hitit İmparatorluğu başkenti Hattuşaş ile Alacahöyük antik kentleri bu şehirde bulunmaktadır.

İç Anadolu Bölgesi’nin Nesi Meşhur?:

Bögede birçok tarihi kalıntılarının yanında yiyecekleri ile çok meşhurdur. Ankara’daki ızlama, Lokma, Canfes Böreği, Çullama, Güveç, Sini, Çalma, Mıhlama, Cevizli Hamur, Harmandaşı gibi yemekleri ve Ankara Kedisi çok ünlüdür. Kayseri de Yeşil Mercimek Salatası, Kısır, Hasanpaşa Köftesi, Tavuk Tarama, Türkmenistan Salatası gibi birçok yemeklerini burada bulabilirsiniz. İç Anadolu anlatmaya yazmaya yetmez bizzat gidilip görülmesi gereken bir bölgedir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top