Tarih

Hatay Tarihi ve Hakkında Bilgi

hatay-tarihi-ve-hakkinda-bilgi

Hatay Tarihi ve Hakkında Bilgi

hatay-tarihi-ve-hakkinda-bilgi

hatay-tarihi-ve-hakkinda-bilgi

Şehir Adı: Hatay
Hatay’ın Nüfusu: 1,519,836
Hatay’ın Yüz Ölçümü: 5,524km² ( 2,1mi²)
Hatay’ın İl Plaka Kodu: 31
Hatay’ın Telefon Kodu: (+09) 326

Hatay’ın Coğrafi Konumu:

Türkiye’nin 35°  52  ve 37°  04 kuzey enlemleri ile  35°  40 ve 36°  35doğuboylamları arasındadır.

Hatay’ın Tarihi:

Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Yapılan arkeolojik kazılarda M.Ö 100.000’lere kadar uzanmaktadır. Amik Ovasında; Çatalhöyük Tel Tainat Tel Cüdeyde ve Tel Atçana’da ilk tunç çağı yerleşmeleri tespit edilmiştir. İlk tunç çağından itibaren Amik Ovası’ndaki bu beylikler; sırasıyla Akadların Yamhad Krallığının Hititlerin ve Mısırlıların egemenliğine girmiştir. Hitit imparatoru I. Şuppiluliuma döneminde tekrar Hitit egemenliğine girerek bu durum M.Ö. 13 yüzyıla kadar devam etmiştir.

Hatay’ın Turistlik Yerleri:

Habib- Neccar Camii Anadolu’nun ilk camii olan Habib-i Neccar Antakya’da yapılmış ve Müslümanlık Anadolu’ya buradan yayılmaya başlamıştır. Bayezid-i Bestami Makamı Kırıkhan’ın kuzeyinde Alaybeli Köyünün hemen önünde yer alan bir tepe ve Darbısak Kalesinin içinde yer alır. Şeyh Ahmet Kuseyri Camii ve Türbesi Antakya-Yayladağı gizergahında, Antakya’ya 25 kilometre uzaklıkta bulunan Şenköy beldesindedir. Hızır türbesi ve Musa Ağacı Türbesi Antakya’da Samandağ ilçesinde pek çok yerde Hızır(a.s) adına yapılmış türbe ve ziyaretleri vardır.

Hatay’ın Ekonomik Yapısı

Bu ilin toprakları verimli olup tarım çok fazla yapılmaktadır. Günümüzde modern tarım aletleri arttığı için daha kolay hale gelmiştir. Özellikle sebze ve meyve ambarıdır. Buğday, arpa, pirinç, mercimek, pamuk, yerfıstığı ve bol miktarda kavun-karpuz yetiştirilir. Turunçgiller olarak portakal, mandalina, limon gibi 3 milyon ağaçtan ürün alınır. Hayvancılık olarak gerilemiş durumdadır. Çünkü çayır ve meraların çoğu tarla haline gelmiştir. Diğer geçim kaynağı da madenlerdir. Hatay çok zengin maden yataklarına sahiptir.

Hatay’ın Seyahat Ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Hatay arası araba ile gidildiğinde 11 saat sürebilir. Ama uçak ile Hatay ve İstanbul arası yaklaşık 1.30 saat sürer.

Hatay’ın Nesi Meşhur?

Vazgeçilmez tatlımız olan künefe Hatay için birinci sıradadır. En lezzetlilerin yapıldığı bu ilimize gittiğimizde künefe yemeden olmaz. Hatay’ın köy kahvaltısı da her şeyi organik olduğu için çok sevilir. Tatlı olarak Taş Kadayıfı da yöresel olarak çok meşhurdur.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top