Sağlık

Hashimoto Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hashimoto Hastalığı Nedir

Hashimoto Hastalığı Nedir?

Hashimoto Hastalığı Nedir

Hashimoto Hastalığı Nedir

Hashimoto Hastalığı Nedir: Hashimoto hastalığı 1912 yılında Japon bilim adamı Akira Hashimoto tarafından tanımlandığı için bu isim verilmiştir. Bu hastalık bağışıklık sisteminin bir bozukluğu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hashimoto tipi tiroid bezi iltihabı en fazla tiroid bezi yetmezliği yapan hastalıktır. Bir başka değişle tiroid bezi yetmezliğinin en önemli nedeni Hashimoto tipi tiroid bezi iltihabıdır. Hashimoto tiroiditinde de vücut tiroid bezini yok etmek ister.Vücudumuz tiroid bezini yok etmek için çok fazla miktarda anti-TPO antikoru ve anti-tiroglobulin antikoru üretir. Bu antikorlar tiroid bezine bağlanarak tirod hücrelerini harap ederler.

Hashimoto hastalarında tiroid bezi yıllar içinde küçülür. Hashimoto hastalığı başlangıcında guatr vardır. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklerden daha fazladır. Genellikle 45 ve 65 yaş arasında görülür. Toplumda % 2 bir kesiminde görülmektedir.

Hashimoto hastalarının iyotlu tuz ve iyotlu öksürük şurubu kullanmaları tavsiye edilmez. Çünkü iyot kullanımı zarar verebilir. Hastanın doktorunun tavsiyesine uyması gerekir. Gebe kalmayı düşünen kadınların kesinlikle ilaç alımında doktora belirtmesi gerekir. Gebe kalınca da tiroid ilaçları alınacaktır. Çocuğa zararı olmayabilir. Gebe kalmak isteyen yada gebe olan kadınların kesinlikle doktorunun tavsiyesine uyması gerekir. Doktor farklı tedavi yada farklı ilaçlar verebilir. Doktorun takibinde olmak hasta için çok önemlidir.

Hashimoto Hastalığının Belirtileri

Hastalık başlangıcında belirtiler olmayabilir. Tirod yetmezliği gelişmeye başlayınca hastada bu belirtiler görülebilir;

  • Kilo alma
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Elde ve yüzde şişme
  • Adet bozukluğu
  • Kabızlık
  • Saç dökülmesi

Hastada bu belirtiler dışında farklı belirtilerde meydana gelebilir. Ancak hastada belirtiler varsa en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek doktorunun kontrolünde tedaviye başlaması gerekir.

Hashimoto Hastalığının Tedavisi

Öncellikle hastaların doktora danışması gerekir. Doktor hastaya bir kaç test uygular. Bu testler sonucunda altında yatan neden saptanır. Bu hastalığın tedavisi günlük olarak tiroksin alımı ile yapılır. Tedavi için bir endokrin uzmanına danışılır. Hastanın tedavisini ciddiye alması gerekir. Doktor kontrolünde olmayan tedavilerden kaçınması gerekir. Doktorun kontrolünde olup ilaç alımı ve iyotsuz yemek yemesi gerekmektedir. Hastanın aldığı tedavi yarıda kesmesi kaçınılmaz sonuçlar doğurabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top