Sağlık

Hamilelikte Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Parmak Uyuşması Nedenleri ve TedavisiHamilelikte Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Vücudunuzun belli bölgeleri çeşitli nedenlerden dolayı his kaybına uğramaktadır. Özellikle gündelik hayatta kişiler, hareketlerine dikkat etmeyerek his kaybının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Sürekli aynı pozisyonda durmak, ayağa yada ele alınan bir darbe kan dolaşımının o bölgeye gitmesini engellemektedir. Bu durumda yapılması gereken ilk işlem masaj yapmak ve his kaybını gidermek olacaktır. Uyuşukluk hissinin ardından ağrı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sıcak su torbası ile ısı uygulaması yaparak bölgenin rahatlamasını sağlayabilir, kan dolaşımının sorunsuz bir şekilde devam etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hamilelik döneminde parmak uyuşmasının temel sorunu sinirlere bağlıdır. Sinirlere olan baskı ve sıkışma bireyde rahatsız edici bir durum yaratmaktadır. Gebelik sürecinin ilerleyen süreçlerinde vücutta daha fazla uyuşmaya rastlanacaktır. Özellikle parmak uyuşması daha sık rastlanılan bir sorundur. Hamilelikte parmak uyuşmasını vücudunuzun çeşitli bölgelerinde hissedebilirsiniz. Gebelik sürecinde rahmin büyümesiyle birlikte sinirler sıkışmaktadır. Bu durum ise vücuda yansımakta ve uyuşma şeklinde kendini göstermektedir. Ellerini aktif bir şekilde kullanan bireyler de yaşanan bir sorun olurken karıncalanma hissi ve yanma hissi de beraberinde gelmektedir.

Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan anne adayının panik yapmaması gerekmektedir. Yapılması gereken ilk işlem kendini rahatlatacak hareketler yapması ve uyuşan bölgeyi ovalayarak his kaybının ortadan kalkmasını sağlamak olacaktır. Uyuşma hissi gündüzleri olacağı gibi geceler daha şiddetli olmaktadır. Anne adayında oluşan yanma, batma ve karıncalanma hissi karpal tünel sendromunun belirtileri arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminde parmak uyuşması genellikle kola doğru yayılmaya başlamaktadır.

Bu durum sürekli bir şekilde devam ederse parmaklarda güç kaybı oluşur ve kronik bir şekle bürünür. Uyuşukluk hissinin doğumdan kısa bir süre sonra kaybolması beklenmektedir. Doktorunuza parmağınız da oluşan uyuşmayı anlattığınız da nörolojik bir muayene gerekebilir. Uyuşmanın neden kaynaklandığı çözümlenir ve daha sonra doğru bir tedavi yöntemi tercih edilerek anne adayına uygulanır.

Hamilelik döneminde parmak uyuşması, vücudun ödem toplamasıyla şişkinliğin oluşması sinirlere baskı uygulayarak zarar vermektedir. Ayrıca vücudunuzda sıvı tutulumu ne kadar fazla olursa parmak uyuşması ile karşılaşma olasılığınız o kadar yüksek olacaktır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top