Tarih

Hakkari Tarihi ve Hakkında Bilgi

Hakkari Tarihi ve Hakkında Bilgihakkari-harita

Şehir Adı: Hakkari
Hakkari’nin Nüfusu: 276.287
Hakkari’nin Yüz Ölçümü: 9,521 km² (3,7 mi²)
Hakkari’nin İl Plaka Kodu: 30
Hakkari’nin Telefon Kodu: (+90) 438

Hakkari’nin Coğrafi Konumu:

Doğu Anadolu Bölgesi’nin ucunda olan Hakkari, 42 10′ ile 44 50′ doğu boylamları ve 36 57 ile 37 48′ kuzey enlemleri arasında olan ilimizdir.

Hakkari’nin Tarihi:

Hakkari’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu mağaralara çizilen resimler ve mağaralar da bulunan eşyalardan anlaşılıyor. Bu bölgeye eski uygarlıklardan Babilliler, Asuriler, Sümerler, Medler hakim olmuştur. İlk yerleşim yeri olarak Babilliler kullanmıştır. Sonra M.Ö. 6. Asırda Medler, Babillileri yenerek bu bölgeyi ele geçirmiştir. M.Ö. 4. Asırda ise, İskender, Medleri yenerek İran’ı yenerek kendi bölgesi ilan etti. İskender öldükten sonra bu bölge Asya imparatorluğuna kaldı. Bizans çok istese de bu bölgeye fiilen hakim olamadı.

Hakkari’nin Turistlik yerleri:

Hakkâri’de kayaların üzerine çok eskiden çizilen resimler bulunmuştur. Bu resimler çok değerli olup çok geniş alana dağılmıştır. Aynı kaya resimleri Kobistan ve Azerbaycan bölgelerinde bu resimlere benzer yaklaşık 4.000 adet resim bulunmuştur. Hakkâri’nin Şemdinli bölgesine yakın Şemdinli deresi üzerine kurulmuş Taş Köprü Dağların kuzey ve güney bölgelerini birleştirmiştir. Çay Kalesi ise denizde 2025m yükseklikte olup bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Kaleye her iki bölgeden de tırmanmak mümkündür.

Hakkari’nin Ekonomik yapısı:

Hakkari ili az gelişmiş olduğu için ekonomisi çok gelişmemiştir. Tarımda uğraşılanların genelde meyve ve sebze yetiştirirler. Tarım ürünlerinin en başta buğday üretilmektedir. Mısır, arpa, pirinç fasulye gibi tarım ürünleri üretilmektedir. Hakkari de hayvancılık da çoğunluklu yapılmaktadır. Sığır, koyun ve keçi gibi hayvanlar beslenir.

Hakkari’nin Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Hakkari arası uçak ile gidildiğinde yaklaşık 2 saat 20 dakika sürmektedir. Eğer aracınız ile giderseniz 1326 Km olup yaklaşık 21 saat 30 dakika sürmektedir. Konaklama olarak günlük 80-150 TL arası oteller bulunabilir

Hakkari’nin Nesi Meşhur?

Hakkari’nin de diğer illerimiz gibi yöresel yemekleri vardır. Doğaba, cimilig, hekerun, keşkek, gibi yöresel yemekleri vardır. En çok tercih edileni ise kepaye olup, kıyma, pirinç, işkembe gibi malzemeler ile yapılmaktadır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top