Tarih

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Nedir? Özellikleri ve Hakkında Bilgi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Nedir? Özellikleri ve Hakkında Bilgi

guneydogu-anadolu-bolgesi-nedir

guneydogu-anadolu-bolgesi-nedir

Türkiye’nin diğer coğrafi bölgeleri arasında en küçük olanıdır. Irak ve Suriye’nin kuzeyinde, Doğu Anadolu Bölgesi’nin ise güneyinde kalmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nin ise doğusunda kalmaktadır. Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden birisidir. Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi ile komşudur. Yüzölçümü bakımından da en küçük bölgedir. Yüzölçümü 57.000 km² olan Türkiye’nin %7,5’ini kaplar.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Fiziki Yapısı

Toprakları genelde düzlüklerden meydana gelir. Bölgenin kuzeyini Güneydoğu Torosları kuşatır. Güneydoğu Toroslarının eteklerinden Suriye sınırına doğru eğimle inen Güneydoğu Anadolu düzlükleri, vadilerle yarılmış platolar halindedir. Düz olan bölgeyi Kollubaba Doruğunda 1957 m yüksekliğindedir. Karacadağ ise 1500 metreyi aşan Midyat-Mardin eşiği engebelidir. Karacadağ ile Mardin-Midyat eşiği ise Diyarbakır Havzası ile Şanlıurfa Platosunu birbirinden ayırır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin İklim Ve Bitki Örtüsü

Kara iklimi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin iklimi altındadır. Yazları ise çok sıcak ve kurak geçmektedir. Kışları ise yağışlı ve soğuk geçer. Soğuk aylarda ortalama 1,5° ve 6° arasında değişmektedir. Yazları ise en yüksek sıcaklık 48° olarak ölçülmüştür. Yağışlar ise Suriye sınırlarına gidildikçe azalır. Senelik yağış ortalaması 796 mm iken, Suriye’ye yakın bölgelerde ise 311mm’dir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Bitki Örtüsü

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çoğunluğu bozkır bitkiler ile çevrelenmiştir. Neredeyse hiç orman bölgesi yoktur. Olan orman türü ise mazı meşesidir. Genelde bodur ağaçlar ve çalılar vardır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Nüfusu

Türkiye nüfusunun %11.5’ini kapsamaktadır. 1990 nüfus sayımlarında 4.909.000 olup, km²’ye yaklaşık 86 kişi düşmektedir. Nüfus yoğunluğu ise Türkiye ortalamasından yüksektir. Bölge nüfusu neredeyse yarı yarıya ayrılmaktadır. Yani %58’i şehirde %58’i ise kırsal kesimde yaşamaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Ekonomisi

Tarım bakımından büyük bir çoğunluğu buğday ile ilgilenmektedir. Bunun yanında arpa ve mercimek de üretimler arasındadır. Sanayi bitkileri ise bu bölgede fazla yetişmez. Tütün ise Adıyaman, Siirt ve Diyarbakır illerinde daha çok üretilir. Hayvancılık bakımından ise Güneydoğu Anadolu bölgesinde çoğunlukla küçükbaş hayvan beslenir. Hayvan ticaretinde koyun en üstte yer almaktadır. Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın tereyağları Türkiye çapında meşhurdur. Tiftik keçisi ise Mardin ve Siirt çevresinde daha çok beslenmektedir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top