Güneş ve Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Olur, Hakkında Bilgi

Güneş ve Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Olur, Hakkında Bilgi

Güneş ve Ay Tutulması Nedir: Dünyamızın kendi etrafında’ki bir dönüşü 24 saate, Güneş’in etrafında’ki bir dönüşünü bir yılda tamamladığını biliyoruz. Ay ise 27 gün 8 saate bir defa hem kendi hem de Dünya etrafında dönme hareketi yapar. Dünya’nın Güneş etrafında, Ay’ın da Dünya etrafındaki hareketleri, Güneş ve Ay tutulması olaylarına neden olur.

Güneş ve Ay tutulması, gölge oluşmasıyla ilgili ve aynı zamanda ışığın doğrusal yolla yayılmadığını da gösteren bir doğa olayıdır. Ay, Dünya’nın etrafında dönerken belli zamanlarda Güneş ile Dünya arasına girer. Bu sırada Ay’ın gölgesi Dünya’nın üzerinde belli bir bölgeye düşer. Bu doğa olayına Güneş Tutulması Denir.

Güneş Tutulması; Güneş, Ay ve Dünya aynı doğrultuya geldiğinde gerçekleşir. Şekilde görüldüğü gibi Ay, Dünya ile Güneş arasına girdiğinde Güneş’in hiç görülmediği bölgelerde (Tam Gölge) tam güneş tutulması, kısmen görüldüğü gölgelerde ise kısmi güneş tutulması gözlemlenir.

Güneş tutulmasında Ay, Güneş’e Dünya’dan daha yakındır.

Ay, Dünya etrafında hareketini sürdürürken belli zamanlarda Dünya’nın gölge konisi içine girer. Bu durumda Ay, Güneş’ten ışık almaz. Bu olaya Ay Tutulması Denir.

Ay tutulması, tutulmanın gerçekleştiği sırada geceyi yaşayan insanlar tarafından izlenebilir. Ay tutulmasında Dünya Güneş’e daha yakındır. Güneş ve Ay tutulmaları Dünya’nın her tarafında gözlemlenemez. Belirli zaman dilimlerinde, Dünya’nın belirli yerlerinden gözlemlenebilir.

Share Button