Sağlık

Göz Nezlesi Nedir? Berlitileri ve Tedavisi

goz-nezlesi-nedir

Göz Nezlesi Nedir?

goz-nezlesi-nedir

goz-nezlesi-nedir

Göz Nezlesi Nedir: Göz kapağı ve göz küresi üstünde bulunan ince zararda oluşan iltihaplanma sonucu meydana göz nezlesi genellikle çocuklarda görüldüğü gibi yetişkin insanlarda da meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. İnce zarda meydana gelen iltihaplanma kaşıntı, kızarıklık, akıntı, gözyaşı ve acıya sebep olabilir.
Bulaşıcı bir rahatsızlık olan göz nezlesi virüse bağlı bir hastalık olmakla beraber alerji, bakteri ve kimyasal reaksiyonlar sonucunda görülebilir.

Belirtileri

Bu rahatsızlığın en yaygın belirtisi gözün kaşınması ve kızarması ile beraber gözün içinde bir şey var hissi olmasıdır. Bunun yanında bu rahatsızlığı diğer belirtileri;

  • Göz tahrişi ve göz akıntısı
  • Parlak bir ışıkta gözün acıması
  • Uyanınca göz kapaklarının yapışık olması ve çapaklanma
  • Yanma
  • Kaşıntı
  • Göze kum kaçmış hissi

Bu rahatsızlığın belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Yukarıda verilen belirtilerin hepsini tek bir kişide görmek mümkün olmayabilir. Bu belirtilerin birkaçı kişide meydana geliyorsa sağlık kuruluşuna başvurması gerekir. Şu bilinmelidir ki gözde meydana gelen kızarıklık, göz şişmesi ve akıntıyı bu rahatsızlığa bağlamamak lazım. Bu belirtiler birçok göz hastalığında görülebilmektedir.

Tedavisi

Öncelikle bu rahatsızlığın belirtileri kişide meydana geliyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Doktor tarafından hastaya yapılan tahliller ile bu hastalık belirlenir. Doktor tarafından hastaya bir takım ilaç verilebilir. Bu ilaçlar göz damlası ve merhemidir. Bunun yanında damardan antibiyotik tedavisi uygulanabilir ancak şu bilinmelidir ki ilaçların kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olması gerekir. Doktor kontrolünde olmayan ilaçlar hastanın gözüne ciddi zarar verebilir. Bu sebeple doktor kontrolünde ilaç kullanımı yapmak hastaya fayda sağlar.

Evde ise bu rahatsızlığa yakalanmış hastaların çevresinde bulunanlarla temasını kısıtlaması gerekir. Bunun yanında havlu ve mendillerin ayrılması mümkünse kağıt havluların kullanılması, yastık kılıflarının temizliğine son derece dikkat edilmesi, gözlere ellenmemesi ve el temizliğine son derece dikkat edilmesi, şayet kullanılıyorsa bu rahatsızlık son bulana kadar lenslerin takılmaması, makyaj yapılmaması, doktorun tavsiye ettiği sürede ve miktarda suni gözyaşı kullanılması gerekir.

Bu rahatsızlık yaklaşık 10-14 gün arasında tedavi edilir ancak belirtiler 30 güne kadar sürebilir. Bu rahatsızlıkta oluşan enfeksiyon tedavi edilmediği durumda kornea zarar görebilir.1

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top