Sağlık

Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Alerjisi belirtileri ve tedavisi

Göz Alerjisi belirtileri ve tedavisi

Göz Alerjisi: Toplumumuzda sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olan göz alerjisi göz tarafından zararlı olarak algılanan birçok maddeye karşı gözlerin normal olmayan bir şekilde reaksiyon vermesidir. Meydana gelen bu rahatsızlık insanların performansını etkilediği gibi enfeksiyonlara karşı yatkınlığını artırmaktadır. Bunun yanında kontakt lens kullanımını zorlaştırır ve her zaman huzursuzluk kaynağı meydana gelir.

Uzmanlar tarafından göz alerjisi 5 değişik şekilde tanımlanmıştır. Bunlar;

  • Bahar Keratokonjunktiviti: Bu alerji türü nadir görülür. Daha çok kuru iklime sahip bölgelerde ve sıcak kesimlerde rastlanır. İlkbahar mevsimde başlar ve yazın sonuna kadar devam eder. Gençlerde ve çocuklarda daha sık görülen bu tür bayanlardan çok erkeklerde sık görülmektedir. Bu kişilerin yaklaşık %70-75’inde atopik egzama, astım ve alerjik rinit gibi hastalıklara rastlanır. Polenlerin ortaya çıkarıyor olabileceği sanılan bu türe neden olan alerjen madde tam olarak bilinmemektedir. Kişilerin çoğunun ilk şikayeti yoğun kaşıntıdır. Bunun yanında ışığa karşı hassasiyet artışı, yabancı cisim hissi, yanma ve bulanık görme meydana gelir.
  • Mevsimsel Alerjik Konjunktivit: Bu tür saman nezlesi olarak bilinir ve göz alerjilerinin yaklaşık yarısını oluşturur. Bu tür her iki gözde sulanma, kaşıntı ve yanmayla başlar. Kişinin göz kapaklarında şişlik, gözün beyaz tabakasında kabarıklık, kızarıklık ve su toplaması görülür.
  • Temas Göz Alerjisi: Bu tür makyaj ürünlerin, ilaçlara, ilaçların içindeki koruyucu maddelere bağlı olarak gelişebilir. İlerleyen zamanda gözyaşı kanalında tıkanlık, konjunktivada skarlaşma ve korneada damarlanma meydana getirebilir.
  • Dev Papiller Konjunktivit: Geçmişte kontakt lenslere, kontakt solüsyonlarına, bu solüsyonlardaki koruyucu maddelere ve göz damlalarına bağlı olarak bir alerji ya da uyumsuzluk olarak görülürdü. Bu türe günümüzde az rastlamaktayız.
  • Atopik Keratokonjuktivit: Körlük riski taşıyan bir alerji çeşidi olan bu tür daha çok erişkinlerde görülür. Nezle, astım, atopik dermatit ve yiyecek alerjisi gibi durumlara eşlik edebilir. Bu alerji yıllarca sürebilir.

Belirtileri

Göz alerjisinin en temel belirtisi göz içinin kaşınmasıdır. Bunun yanında diğer belirtiler ise;

  • Gözden yaş gelmesi
  • Göz yanması
  • Gözde kızarma
  • Bulanık görme
  • Mukus üretimi veya iltihaplanma

Tedavisi

Şayet gözler yaygın alerjenlere karşı hassas ise doktor tarafından uygulanan tedavi yöntemleri çare olur. Doktor hastanın durumuna göre tedaviyi başlar. Şu bilinmelidir ki alerji göz ağrısına, aşırı kızarmaya ve yoğun akıntıya neden oluyorsa kesinlikle doktor başvurmak gerekir.

Göz alerjilerini tedavi etmenin en iyi ve etkili yolu belirtilere sebep olan alerjen maddelerden ve etkenlerden kaçınmaktır. Hayvan tüyü, polen, çim ve toz gibi antijenler alerjileri tetikleyen maddelerdir. Genellikle soğuk kompres bu alerjinin semptomlarını dindirmede oldukça etkilidir. Küçük buz parçalarını beze ya da havluya sararak 5 ila 10 dakika bekletmek fayda sağlayacaktır. Bu işlemi yaparken gözlerin kapalı kalması gerekir ve günde birkaç kez yapılabilir. Şu bilinmelidir ki buz parçalarını direkt olarak göz kapakların üzerine bırakılması buz yanıklarına neden olacaktır. Bu sebeple buz parçalarını hiçbir şeye sarmadan bırakmamak gerekir.

Doktor tarafından hastaya verilen göz damlaları büyük bir fayda sağlayacaktır ancak doktor kontrolünde kullanılmayan göz damlaları göze ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle doktor kontrolünde olmak şiddetle tavsiye edilir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top