Sağlık

Gebelikte Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte Kol Uyuşması Nedenleri ve TedavisiGebelikte Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Gebelik döneminde anne adaylarının kollarında veya bacaklarında uyuşukluk hissine rastlanılabilir. Hamilelik süreci ilerlemeye devam ettiğinde bebek yaklaşık olarak 4-5 aylık olduğunda kollarda güçsüzlük hissedilir. Bu durum gece yatarken daha çok hissedilir. Nedeni ise gebelik sürecinde vücudun sıvıyı tutmasından kaynaklanmasıdır. Sıvıyı tutan vücutta zamanla şişme meydana gelir ve kollarda oluşan baskılar artış gösterir.

Gebe olan anne adayının sık sık dinlenmesi ve kendini tehlikeye atmaması gerekir. Gebelikte kol uyuşması yaşayan anne adayları, kollarını güçlendirecek küçük hareketler eşliğinde egzersizler yapmalıdır. Gece yatarken ise sürekli uyuşan kol üzerine değil de diğer kol üzerine yatmasında fayda vardır. Anne adayında rastlanılan kol uyuşması sürekli olarak devam eder ve gebelikten sonra da geçmezse annenin mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir.

Anne adaylarının çalışma hayatına dahil olması sürekli olarak bilgisayar başında vakit geçirmesi veya devamlı ellerini kullanacak bir işte çalışıyor olması gebelik sürecinde kol uyuşmasına neden olacak faktörleri oluşturur. Ayrıca anne adayının dolaşım sisteminde problem varsa anne adayının ellerine yeterli miktarda kan gitmez ve bu durum rahatsızlık yaratır. Gebelikte kol uyuşmasına rastlanılan en sık zaman dilimi gecedir. Anne adayları gece uyurken birden gelen ağrı ile uyuşma hissinin oluştuğunu fark edebilirler. Bir süre cisimleri hissedemeyecek duruma gibi gelinebilir.

Sık sık uyuşukluk hissi ile uyanan anne adayı geceleri huzurlu bir şekilde yatamaz ve uyku problemi yaşar. Hamile olan anne adayının uyuşmayla karşılaştığı sırada yapması gereken işlem oldukça basittir. Kolunu yataktan düşerek hareket etmesini sağlayacak ve kan dolaşımının hızlanmasına neden olacaktır. Böylece dolaşım sistemi devreye girerek kolunuzun işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olacaktır. Yapacağınız egzersizler ile kendinizi rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda tekrarlayan bu durumu gidermek için sıcak su torbasıyla ısı uygulamaları yapabilirsiniz.

Gebelikte kol uyuşmasını doğal yöntemler ile tedavi edemeyecek boyuta geldiğinizde yapmanız gereken ilk işlem doktorunuza ulaşmak olacaktır. Size vereceği kremleri düzenli aralıkla sürecek ve uyuşmanın giderilmesini sağlayacaksınız. Aynı zamanda kollarınızda hissetmiş olduğunuz uyuşma B vitamini eksikliğinden de kaynaklanan bir durum olabilir. Yapılan testler sonucunda nedenini öğrenecek, uygun bir tedavi yolu tercih edeceksiniz.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top