Tarih

Gaziantep Tarihi ve Hakkında Bilgi

gaziantep-harita

Gaziantep Tarihi ve Hakkında Bilgi

gaziantep-harita

gaziantep-harita

Şehir Adı: Gaziantep
Nüfusu: 955.106
Yüz Ölçümü: 15,620 km2 (6 mi2)
İl Plaka Kodu: 33
Telefon Kodu: (+90) 324

Gaziantep’in Coğrafi Konumu:

Gaziantep Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu arasında geçişi sağlayan bir konumda yer alarak 38 28” ve 38 0” doğu boylamı ile 36 38” ve 37 32” kuzey enlemi arasında bulunmaktadır. Şehir merkezinin deniz seviyesinde yüksekliği 850 metredir. İlin %26,9’u ovalar %51,9’u dağlar %19’u platolar ve ‘2,2’si yaylalardan yer almaktadır. Gerek kültür bakımından gerekse yerleşim açısından İzmir ve Ankara ilimizle neredeyse eş değer gelişime sahip olan Büyükşehirlerimizden bir tanesi de Gaziantep olmakta. Gaziantep hem tarih açısından hem de damak lezzeti açısından diğer illere göre bir adım daha önde olmakta.

Gaziantep’in Tarihi:

Ekonomik açıdan ülkemiz için önemli bir değere sahip olan Antep ili İpek yolu üzerinde konumlandırılmıştır. İpek Yolu’nun yanı sıra ülkemizin en büyük sanayileri de Gaziantep ilinde yer almaktadır. İhracat açısından şehirde makarna, Antep fıstığı ve pamuk ipliği gibi ürünlerin üretimi gerçekleştirilmektedir.
Kent müzesi kronolojik geçmişi ile son derece soysapolitik ve etnografik özellikleri bir arada barındırmaktadır. İl oldukça modern ve teknoloji açısından da çeşitli donanımlara sahip bir belde olmakta.

Gaziantep’in Tarihi Turistlik gezi yerleri:

Gezi alanı olarak Zeugma Mozaik Müzesi dikkatleri çeken alanlardan bir tanesi olmakta. Bu müze Roma ve Geç Antik Çağ dönemine ait olup mozaikten yapılmıştır. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda r çok eserle karşılaşılan müzede bulunan ilk parça Çingene Kız Mozaiği olmakta. Bir diğer güzel ve doğa ile iç içe olan bölge ise Fırat nehri kıyısında yer alan Nizip ilçesine bağlı antik kent.
Gaziantep Kalesi içinde yer alan Kahramanlık Panoraması adını verdiğimiz müze görülmeye değer alanlardan bir tanesi. Müze Kurtuluş Savaşı döneminde çıkan olaylara ev sahipliği yapmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngiliz ve Fransız askerlerinin donanmalarına karşı kendi kendine savunmaya geçen halkın Gaziantep’i cesurca savunması rölyefler ve heykeller ile resmedilmiştir.

Gaziantep’in Ekonomik yapısı:

Özellikle ekonomi alanında ilerletilen faaliyetler bakırcılık, yemenicilik, fıstık ve baklavacılık üzerine icraatlar yürütülmektedir.

Gaziantep’in Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Gaziantep ilimizde birçok otel seçeneği mevcut bulunmakta. Bunlar arasında en güzel ve öneriler arasında yer alabilecek otel tavsiyeleri Hampton By Hilton Gaziantep City Centre, Yunus Hotel, Ottoman Antep Uğurlu Hotel işletmelerini önerebiliriz.

Gaziantep’in Yöresel lezzetleri:

Antep yemek konusunda oldukça maharetli denebilecek bir lezzet haritasına sahip illerden biri olup ağır ve usule uygun lezzetler sofralarda yer almaktadır. Kaşık salatası, Ali nazik kebabı, İçli köfte, Çiğ köfte, Yuvarlama, Simit kebabı, Küşneme, Nohut kebabı ve daha birçok lezzeti bir arada bulundurur. Tatlı olarak da bilindiği üzere Antep fıstığı ile yapılan fıstık sarması ve sıcak şerbetli baklavalar Antep’in lezzet haritası olduğunun göstergesidir. Bakırcılar Çarşısı olarak adlandırdığımız Antep ilinin en bilindik çarşısı Antep’e gittiğiniz de muhakkak ki uğramanız ve alışveriş yapmanız gereken bir yerdir. Çarşı içinde toplamda 280 dükkan ve 8 sokak bulunmaktadır. Çekiç seslerinin yankılandığı sokaklarda rengarenk yemeniler dikkatimizi hemen çekiyor. Bakırcılar çarşısından hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Hediyelik eşyaların yanı sıra aktarlarda tüten taze kurutulmuş patlıcan ve biber kokuları sarıyor çevrenizi. Kurutulmuş otlar ve aradığınız her çeşit bitki bu çarşıda mevcut.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top