Biyoloji

Gametogenez Nedir? Hakkında Bilgi

gametogenez-nedir

Gametogenez Nedir?

gametogenez-nedir

gametogenez-nedir

Gametogenez Nedir: Eşeyli üreme ile çoğalan canlılarda gametler, gametoganez sonucunda oluşur. Daha önce’de anlatıldığı gibi gametlerin mayoz ile meydana getirilmesi üreme ana hücrelerinde olur. Üreme ana hücreleri organlarında bulunur. Üreme organları erkeklerde testis, dişilerde yumurtalıklar’dır. Erkek üreme hücresine sperm, dişi üreme hücresine yumurta adı verilir.

Yumurta hücresi büyük, hareketsiz ve çok sitoplazmalı; sperm ise hareketli küçük ve daha az sitoplazmalıdır. Sperm hücresi, baş, boyun ve kuyruk kısmından oluşur. Baş kısmında lizozim emzimlerini içeren akrozom denilen bölge yer alır. Spermlerin boyun kısmında mitokondriler bulunur, kuyruk kısmı ise hareketi sağlayan kamçıdır. Kuyruk spermlerin yumurtaya doğru hareketini sağlar.

Döllenme sırasında spermin sadece baş kısmı yumurta içerisine girer; boyun ve kuyruk kısmı dışarıda kaldığında oluşan zigotta erkekten gelecek mitokondriler bulunmaz.

Spermatogenezde mayozla oluşan dört hücre gamete dönüşür; ancak oogenez sonucunda oluşan dört hücreden sadece bir tanesi yumurta hücresine dönüşür.

Döllenme sonucunda oluşan zigotun, gereksinimleri büyük ölçüde yumurta hücresi tarafından karşılandığından yumurta hücresinin sitoplazması daha fazla ve kendisi daha büyüktür.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top