Sağlık

Frengi Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

frengi-hastaligi-nedir

Frengi Hastalığı Nedir?

frengi-hastaligi-nedir

frengi-hastaligi-nedir

Frengi hastalığının bir diğer adı sifiliz hastalığıdır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan frengi hastalığına bir bakteri çeşidi neden olur. Bu hastalık kan yoluyla vücuda dağıldığı için hayati organlara ciddi ve büyük zararlar verir. Bu hastalığın teşhisini bırakmak çoğu zaman sıkıntı oluşturabilir. Hastalık ilk dönemde kendini belli etmez ve gizli yayılıp vücudu sarabilir.

Bu hastalık cinsel yolla bulaşır ve hastalık insandan insana geçer. Frengi hastalığı anneden bebeğe de geçebilir. Eğer bu hastalık bebeğe bulaşırsa anne karnında bebek ölebilir ancak bu hastalığın nadir de görülse başka bulaşma yolları da vardır. Yani bir kişinin kanı başka bir kişinin yarasına temas ettiği zaman da bulaşabilir ancak bu düşük bir ihtimaldir.

Frengi hastalığının evreleri vardır. Bunlar;

1. Evre : Cinsel yolla bulaşır. 20 ile 25 gün arasında bakteri vücuda girdiği yerde ağrı yapmayan çıban şeklinde yaralar oluşur. Vajinada,genital bölgede,ağız ve dudakta oluşan yaralar 2 veya 3 hafta sonra geçer.

2. Evre : Eğer hastalık tedavi edilmediği takdirde,bütün vücuda mikrop yayılır. 3 veya 5 hafta sonra hastada birçok belirtiler görülür. Bunlar;

  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • El veya bacakta döküntüler oluşur. Bu döküntüler vücudun farklı yerlerinde de olabilir
  • İştahsızlık
  • Kilo kaybı
  • Eklem ağrıları
  • Boğaz ağrısı
  • Yüzde bakır renkli yaraların oluşması

3. Evre : Hastalık başladıktan 1 ile 25 yıl arasında üçüncü evre başlamaktadır. Üçüncü frengi hastalığı bulaşıcı değildir. Hastalarda sinir hasarına bağlı felç ve ölümler meydana gelebilir. Bu evrede hastalığın en belirgin belirtisi yumru oluşumudur.

Tedavisi

Frengi hastalığının teşhisi çok önemlidir. Erken teşhis ile hastalığın tedavisi kesin olarak mümkün olabilir ancak frengi hastalığı ilerlemişse mikrobun etkilediği organlardaki hasarı geri döndürmek imkansızdır. Şunun bilmesi gerekir; Eğer hastalığın cinsel yolla bulaştığını düşünüyorsanız kesinlikle uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Doktorun size vereceği ilaçlarla tedavi sağlanır. Bu ilaçların kullanımı doktor tarafından belirlenir. Hastalığın tedavi sırasında takip çok önemlidir. Tedavisi biten kişilerin belli bir süre ilişkiden uzak durması tavsiye edilir. Hastaların doktor kontrolünde olması gerekir. Doktor takibinde olmayan ilaçların kullanılması kaçınılmaz sorunları beraberinde getirir. Kesinlikle doktor tavsiyesine uymak gerekir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top