Bilgi

Frankfurt Nerededir?

Frankfurt Nerededir?

Frankurt Nerededir: Almanya Federal Cumhuriyetinin iç kesimlerinde Main Irmağı kıyısında yer alan bir kenttir. Hessen eyaletinin en büyük kenti olan Frankfurt’un resmi adı Frankfurt am Main’dir. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin önde gelen ticaret, sanayi ve kültür merkezlerinden biridir. Ülkenin başkentinin bonn olmasına karşın birçok yönetim kurumunun merkezi Frankfurt’tadır. Bereketli ren vadisinin ticaret öerlez, pşam Frankfurt aynı zamanda Avrupa’nın belli başlı deniz ve karayollarının kesiştiği bir noktadadır. Ren-Main hava alanı Avrupa’nın en işlek havaalanların’dan biridir.

Frankurt’ta 13. Yüzyıl’dan (YY) bu yana çeşitli ticaret fuarları düzenlenmektedir. İçlerinde en çok ilgi görenlerden başlıcaları kitap ve otomobil fuarlarıdır. Kimya elektirik ve elektronik araç-gereç makine, basım, der ve besin sanayileri çok gelişkindir. Frankfurt aynı zamanda önemli bir bankacılık merkezidir. Ünlü Rothschild ailesine uluslararası bankacılık imparatorlığı bu kentte doğmuş. II. Dünya Savaşı’ndan sonra önde gelen bankacılık merkezleri burada kurulmuştur.

Frankfurt ünlü şair Johann Wolfgang von Goethe’nin doğduğu kenttir. Sanatçının doğduğu ev yeniden yapılmış ve Goethe evi adıyla müzeye dönüştürülmüştür. 2914’de Frankfurt kurulan Johann Wolfgang von Goethe üniversitesi ülkenin en büyük üniversitelerinden biridir. Senckenberg Doğal Tarih Müzesi ve Stadel Sanat Enstitüsü kentin önemli bilim ve kültür merkezleri arasındadır. Dünyanın dört bir yanından getirilmiş zengin bir bitki koleksiyonu olan bir parkı ve hayvanat bahçesi vardır.

Frankfurt’ta yayımlanan Frankfurter Allgemine zeitung ülkenin en etkili gazetesidir. İS 1. Yüzyılda, Romalıların yerleşim merkezlerinden biri olan Frankfurt 12.yüzyıldan sonra gelişmeye başladı. 14.yüzyıldan beride önemli bir ticaret merkezidir. Papa 1356’da Frankfurt’u Kutsal Roma-Germen İmparatorlarının seçildiği ve taç giydiği kent ilan etti. 1815-66 arasında Federal Meclis 1848-49 arasında’da Almanya birliğini amaçlayan Frankfurt Ulusal Meclisi burada toplandı. Ne var’ki. birlik girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. II. Dünya Savaşı sırasında yakılıp yıkılan kentin büyük bir bölümü sonradan yeniden kuruldu. Frankfurt’un nüfusu 592.400’dür.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top