Biyografi

Franco Francisco Kimdir?

Franco Francisco Kimdir?

franco-francisco-kimdir

franco-francisco-kimdir

Franco Francisco: (1892-1975) İspanya İç savaşının ardından devlet başkanı olan ve 36 yıl boyunca İspanyayı diktatörlükle yöneten Franco Francisco İspanyanın Galicia bölgesinde el Ferrol kasabasında doğdu. 1910 Asteğmen olarak Toledo piyade okulunu bitirdi. 1912-27 yılları arasında kuzey Afrika’daki İspanyol sömürge birliklerinde görev aldı. 1928’de ispanya’ya döndükten sonra zaragoza askeri akademisinin komutanlığına atandı. 1931’de ispanyada krallık yönetimi sona erdi. 1936’da içinde sosyalist ve komünist partilerinde bulunduğu cumhuriyet ve demokrasi yanlısı partiler, halk cephesinden birleşerek seçimi kazandılar. Kilise, büyük toprak sahipleri ve tüccarlar çıkarlarının ve ayrıcalıklarının tehlikeye düştüğünü görerek cumhuriyet yönetimi yıkmak üzere harekete geçtiler. Savcı partiler milliyetçi cephede birleşti ve silahlı faşist bir örgüt olan Falanj’ı destekledi.

Bu sırada genel kurmay başkanı olan Franco halk cephesi hükümetince görevden alındı. Bunun üzerine halk cephesini devirmek isteyen öteki sağcı subaylara ilişkiye geçti ve 18 Temmuz 1936’da komutasında’ki askerler ile İspanyaya çıkarma yaptı. Böylece 3 yıl sürecek kanlı bir iç savaş başlamış oldu. Milliyetçilerce devlet başkanı ve başkomutan ilan edilen Franco tüm askeri dinci ve tutucu siyasal güçleri çevresinde topladı. İç savaş sırasında Nazi Almanyasın’dan ve faşist İtalya’dan büyük destek gördü. Mart 1939’da cumhuriyetçilerin yenilgiye uğraması ardından devlet ve hükümet başkanlığına getirildi. Bu olay 36 yıl sürecek olan diktatörlük yönetiminin başlangıcı oldu.

Franco II. Dünya savaşı sırasında yansızlık siyaseti izlediğini söylemek ile birlikte Nazi Almanya’sının önderi Aldof Hitler ve Faşist İtalya’nın önderi Benito Mussolini’ye duyduğu hayranlığı ve yakınlığı açıkça göstermekten geri durmadı. Onları örnek alan Franco yönetim karşıtlarına acımasızca baskı altına aldı. Tutkulanan binlerce Cumhuriyetçilerin yargılanmaları ve idam edilmeleri 1960’lara kadar sürdü. Faşist bir diktatör olduğu için ispanya birleşmiş milletlere alınmadı.

Franco 1947’de ispanyaya krallık yönetimini geri götüren bir yasa çıkararak yerine geçecek olan kişiyi atama yetkisine sahip oldu. Diktatörlük yönetimine karşı ülke içinde ve dışında tepkilerin yükselmesi Franco’yu 1996’da özgürlükleri genişletmek ve yeni bir anayasa reformu yapmak zorunda bıraktı. 1969 Prens juan Carlos’u Veliaht ilan etti. 1973’te devlet ve hükümeti işlerini geçici olarak Juan Carlos’a bıraktığını açıkladıysa’da yaşamının sonuna kadar yönetimde söz sahibi oldu.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top