Biyografi

Fra Angelico Hayatı ve Eserleri

Fra Angelico Hayatı ve Eserleri

Fra-Angelico-Hayatı-ve-Eserleri-

Fra-Angelico-Hayatı-ve-Eserleri-

FRA ANGELICO (1400-1455) adıyla bilinen Guido di Pietro, erken Rönesans dönemi İtalyan ressamlarından’dır. 20 yaşlarındayken Dominiken keşişi olan Guido di Pietro, Fra (Peder) Giovanni adını aldı. Bir ermişe yaraşır biçimde sürdürdüğü yaşamı ve resimlerindeki saflıktan dolayı ölümünden sonra Fra Angelico (Melek Peder) adıyla anıldı.

1428’den önce çok güzel duvar resimleri yapmış olan Fra Angelico, daha sonraları kiliselere mihrap resimleri, dinsel resimler ve minyatürler yaptı. 14. yüzyıl ustalarından Giotto’nun duvar resimlerindeki sağlam, doğalcı üsluptan esinlenen Fra Angelico basit, açık ve özlü bir anlatım geliştirdi. Yapıtlarındaki görsel uyumu ve bütünselliği bozmadan kullandığı perspektif, resimlerindeki derinliği güçlendirdi.

1436’da, Dominiken keşişlerine devredilen Floi ansa’daki San Marco Manastırın’da resim çalışmalarını sürdüren Fra Angelico, insanları sessizce dua etmeye özendirmek için bir dizi duvar resmi (fresk) yaptı. Sanatçı rahiplerin yaşadığı ve dua ettiği hücrelerin duvarlarına yaptığı resimlerde, Tanrı’ya olan sevgisini ve güvenini son derece yalın ve özlü bir anlatımla sergiler. Bu fresklerden en ünlüsü Meryem’e Müjde adlı yapıtıdır.

Yaklaşık 1445’te Papa IV. Eugenius’ün Roma’ya çağırdığı Fra Angelico, Vatikan’daki Ayinler Şapeli’ne Hz. İsa’nın Yaşamını konu alan freskler yaptı. Daha sonra bu freskler Papa III. Paulus tarafından parçalandı. Yaklaşık 1449’da, San Domenico Manastırın başrahipliğine atanan Fra Angelico Floransa yakınlarındaki Fiesole’ye döndü. Fra Angelico Rönesans döneminde, doğar.

verdiği sevinci yapıtlarına v ‘ansıtan ilk i ressamlardan biriydi. ( Döneminin ünlü ressamlarından olmasına karşın, gösterişten uzak ve dingin bir yaşam sürdü. Yapıtlarının büyük bir bölümu Floransa’daki San Marco Müzesindedir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top