Bilgi

Fezleke Nedir? Fezleke Örneği, Kim Hazırlar?

Fezleke Nedir?

Fezleke İsmini günlük hayatta duymuş olabilirsiniz. Toplum içinde iletişimde çıkacak bir kavram olmaktadır. Fezleke kavramı herhangi bir karanın direkt veya kısa bir şekilde anlatılıp söylenmesidir. Yada bir sorun hakkında kısa bir şekilde cevap verilmesine fezleke denilmektedir. İdari kurumlarca açılmış kişilere veya kuruma müfettişlerce düzenlenmiş olan raporlara fezleke adı verilmektedir.

Kimler Hazırlar:

Fezleke kavramını daha çok hakimler ve resmi kurumlar bu kavram hakkında daha çok bir bilgi sahibi olabilmektedirler. Fezleke kavramı daha çok hukuk dilinde kullanılan bir kavram olarak bilinmektedir. Fezleke en önemli özelliği ise kısaca ve ayrıntılı bir şekilde anlatıp sergilenmesidir. Aynı zamanda en yalın hali ile bir anlatım şekli olamasıdır. Fezleke bir hukuki olayın sonu değilde başlangıcı diyebiliriz. Fezleke kavramı olayın başında hazırlanıp ve kişilerin ifadelerini alarak fezleke dosyası hazırlanmaya başlamaktadır.

Fezleke’de eğer bir suç yazılıcak ise çok ayrıntılı ve kafalarda soru bırakmayacak bir şekilde anlatılmasıdır. Tarih ve saatine kadar yalın ve eksiksiz bir şekilde anlatmak gerekmektedir. Şüpheli olan şahsın adres, ikamet bilgileri, suç delili olmak ile birlikte eksiksiz bir şekilde olmasıdır. Canalanacak bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Karşı taraf kafasında hayal edecek bir şekilde olması lazımdır.

Fezleke, daha çok hukuk ile ilgili olup ve herhangi bir soruşturmada her iki tarafın kesin bilgileri ve olay hakkında kanıtları açıklayan ve özetle anlatıp sergilenmesine fezleke kavramı denilmektedir.

Fezleke Örneği:

fezleke-ornekleri-1

fezleke-ornekleriREKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top