Seyahat

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Hakkında Bilgi

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Hakkında Bilgi

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayan ikinci köprüdür. Köprü Kavacık ve Hisarüstü arasında kurularak Asya ve Avrupayı birbirine bağlayan ikinci köprüdür. Köprünün 1973 yılında hizmete girmesinden sonra çevresindeki hızlı gelişme ve nüfus artışına bağlı olarak ikinci bir köprüye ihtiyaç duyulmuştur. Boğaziçi köprüsünden ilk yıllarında günde 35 bin araç geçerken 1987 yıllarına gelindiğinde günde geçen araç sayısı 130 bine yükselmiştir. Birinci köprüdeki sıkışıklığı gidermek, trafik sıkışıklığını rahatlatmak için ikinci köprünün yapımına karar verilmiştir. Ancak bu ikinci köprü inşa edilirken dünyada rüzgar yükünü hafifletmek üzerine uygulanan yeni bir askı metodu uygulanmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü İstanbul ikinci çevre yolu üzerine birinci köprüden yaklaşık 5 km kuzeyde boğazın Rumeli yakasında, Hisar üstü ile Anadolu yakasında kavacık mevki yakınlarında yer almaktadır. Genişlik sekiz şerit üzerine ve iki yaya yolu olmak üzere 40 metre genişliğindedir. Köprü ayakları arasında mesafe 1090 metre, denizden yüksekliği ise 64 metredir. Toplam uzunluğu ise 1,510 metredir.

Dünyada hala en büyük çelik asma köprüleri arasında  14. sırada bulunmaktadır.

İkinci köprünün yapımında her iki yakanın sert kayalardan oluşması bunu dahada hızlandırmıştır. 6 metre yüksekliğindeki kule temelleri 14 metreye, 18 metre ebadındadır. Temellerin üzerinde 14 metreye varan betonarmeler yapılmıştır. Asma köprü kulelerinin ayaklarının her biri iki yakan oluşmaktadır. Bu ayaklardan birbirine geçit veren ikişer kiriş bulunmaktadır. Dört ayrı pano monte edilerek blok kutuları oluşturulmuştur.

Boğazın iki yakasındaki şantiyelere treylerlerle getirilen panolar paletli vinçlerle taşınmıştır. Bloklar birbiri adına ucuca monta edilerek kuleler dikilmiştir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top