Tarih

Erzincan Tarihi ve Hakkında Bilgi

Erzincan Tarihi ve Hakkında Bilgi

erzincan-harita

erzincan-harita

Nüfusu: 222.918
Yüz Ölçümü: 11,903 km2 (4,6 mi2)
İl Plaka Kodu: 24
Telefon Kodu: (+90) 0446

Coğrafi Konumu:

Erzincan Doğu Anadolu Bölgesinin Kuzey Batı bölümünde yukarı Fırat havzasında 39 02′-40 05 kuzey enlemleri ile 38 16′-40 45′ Doğu boylamları arasında bulunmaktadır. Yüz ölçümü 11.903 km2 olup il merkezinin denizden yükseklik seviyesi 1.185 metredir.

Tarihi:

Erzincan ilinin kuruluş tarihi belli bir tarih değildir.Yörenin bilinen eski adı da Zuhma (Suhma)’dır.Erzincan’ın adı Eriza’dan geldiği düşünülüyor. Eriza adı Selçuklular tarafından Erzingan olarak hitap edip daha sonraki yıllarda Erzincan olarak değiştirilmiştir. Erzincan tarım ve hayvancılık ürünlerinden ayrı yeraltı kaynaklarıyla da uğraşmaktadır ayrıca bulunduğu yer zengin maden işletmelerine yakındadır.

Tarihi Turistlik gezi yerleri:

Erzincan’da turistlik gezilecek tarihi kültürel birden fazla güzellikler yer almaktadır. Mama Hatun Kervansarayı, Erzincan Müzesi Altıntepe Ören Yeri, Otlukbeli Gölü, Ergan Kayak Merkezi, Ekşisu Kaplıcası, Kemah Kalesi, Abrenk Klisesi, Kemah Gülabibey Camii, Refahiye Merkez Camii, Altıntepe Sultanmelik ve daha birçok gezeceğiniz keyif alacağınız yerler bulunmaktadır.

Ekonomi Yapısı:

Türkiye de tarıma elverişli olan illerden bir tanesi de Erzincan’dır. Hayvancılık da tarımdan sonra gelen en büyük gelir kaynağıdır. Sanayi ve Maden bölümü ise gelişmektedir. Erzincan ilinde halkın %70’i tarım sektöründe çalışarak geçimini sağlamaktadır.

Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Erzincan’a tatile geldiğiniz zaman her bütçeye uygun fiyatlarda en iyi kalitede konaklamalar yapacak oteller bulmanız mümkün.

Yöresel lezzetleri:

Türkiye’nin her ilinin kendine özgü has meşhur yemekleri olduğu gibi Erzincan’ın da hamur işi tatlıları, yöresine uygun yemekleri vardır. Bunlardan biraz anlatalım başta gelenler: Un çorbası, yaprak sarma, su böreği, kete, gasefe, eşgili, kesme çorbası ve leziz tatlıları arasında yer alanlar; Lüle baklava, lokum, helva, lokma tatlısı, tulumba tatlısı, bohça tatlısıdır.

Türkiye’nin Meşhur Peyniri Erzincan Tulum Peyniridir. Kahvaltıda tulum peynirinden umduğunuzdan daha çok tat alarak keyifli güzel bir kahvaltı yapın. Hamur işleriyle ünlü Erzincan’da susam ve çörekotlu lezzetleriyle damakta farklı bir tat bırakıyor.Cevizli tahinlisinden kavrulmuş unlusuna birden çok lezzetler sunmaktadır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top