Sağlık

Erkeklerde Kısırlığa Yol Açan Nedenler Nelerdir?

Erkeklerde Kısırlığa Yol Açan Nedenler Nelerdir

Erkeklerde Kısırlığa Yol Açan Nedenler Nelerdir: Tıp dilinde infertilite olarak bilinen kısırlık, dünya üzerindeki birçok eşin ortak problemidir. Kısırlık problemi dişi ya da erkek bireyden kaynaklanabilmekle birlikte, sigara tüketimi, alkol ve uyuşturucu alışkanlığı bunun yanında değişen ve bozulan beslenme alışkanlıkları, çeşitli mutasyonlar ve radyasyona maruz kalma gibi durumlar kısırlığın en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Günümüzde tüp bebek tedavisi yöntemi ile kısırlık problemine büyük oranda çare bulunmuştur. Bu durumun anneden kaynaklandığı durumlarda taşıyıcı annelik gibi alternatif kısırlığa çözüm yöntemleri de bulunmaktadır.

Sigara Kullanımı

Çocuk sahibi olamama durumunun kısırlık olarak nitelendirilebilmesi için belli şartlar bulunur. Bir çift bir yıl boyunca korunmasız olarak ilişkide bulunmuş ancak bir hamilelik belirtisi alamamış ise bu durum kısırlık olmaktadır. bayanlarda ve erkeklere kısırlık, öncelikle sigara kullanımı ile direk olarak bağlantılıdır. Bu madde, üreme fonksiyonlarını, üreme organlarını ve üreme hücrelerini etkilemektedir. Erkeklerde kısırlık tedavisinde, sigarayı bırakan kişilerin çok daha başarılı oldukları görülmüştür.

Alkol Kullanımı

Erkeklerde kısırlık nedenlerinden biri de alkol kullanımıdır. Kişi genç yaşlardan itibaren alkol kullanmış ise, normal fonksiyonda olan üreme hücrelerinin fonksiyonlarını yitirmesi söz konusu olabilmektedir. Alkol ve sigara sperm kalitesini azaltmaktadır. Sperm kalitesinin azalması çok daha geç ya da çok daha zor bir şekilde çocuk sahibi olabilmeniz anlamına gelmektedir.

Genetik Faktörlere Bağlı Kısırlık

Erkeklerde kısırlık, genetik faktörlere bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir. Bilindiği gibi, sperm hücreleri yumurta hücrelerinin aksine hareketlidirler ve olgunlaşmış yumurta hücresini dölleyebilmek için hareket kabiliyetine ihtiyaç duyarlar. Ancak spermlerin hareketini sağlayan kamçı kısmında dönerek ilerleme yapan bir proteinin eksikliği ya da bozukluğu direkt olarak kısırlık sebebidir. Bu durum genetik olmakta ve vücutta kısırlık haricinde daha birçok sorunun sebebi olmaktadır.

Stresli Çalışma Ortamı

Stres her koşulda vücudu etkiler. Çalışma ortamındaki yoğun stres bayanlarda ve erkeklerde kısırlık problemine neden olmaktadır. süreç kısırlığa kadar varmasa bile farklı etkenler ile birlikte çeşitli cinsel problemlere yol açabilmekte ve çiftlerin çocuk sahibi olabilmelerini engelleyebilmektedir.

Aşırı Sıcak Testislere Zarar Veriyor

Aşırıcı sıcak, erkeklerde kısırlığın en önemli nedenleri arasında yer alır. Testisler bilindiği gibi, erkeklerde bayanlardan farklı olarak vücudun dış kısmında yer alır. Bunun sebebi, testislerin belli bir sıcaklığın üstünde zarar görecek olmalıdır ve vücut dışında olduklarında sıcaktan zarar görmeleri engellenmiş olur. Ancak çevre koşullarından kaynaklanan aşırı sıcaklık durumu erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top