Sağlık

Ellerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Ellerde Uyuşma Nedenleri ve TedavisiEllerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi: Tek elde yada iki elde birden oluşan uyuşma, parmaklarda da his kaybına yol açabilir. Ellerde uyuşukluk hissi, karıncalanma ve batma hissini de beraberinde getirmektedir. Ellerde oluşan uyuşma hissi kol ve bilekte bulunan sinirlerin sıkışması nedeniyle oluşmaktadır. Bilekte bulunan bir damarın sıkışması dahi ellerin karıncalanmasına neden olabilir.

Sürekli iş yapanlar veya bilgisayar başında yazı yazanlarda daha sık rastlanılan bu durum tedavi edilmediği takdirde kalıcı sorunlara yol açabilir. Şeker hastalığına sahip olan bireylerde uyuşma görülme olasılığı daha yüksektir. Ayaklarda uyuşma ile ellerde uyuşmanın yarattığı şikayetler hemen hemen aynıdır. Uyuşma durumunda alınması gereken en önemli önlem kişinin kendi kendini tedavi etmesidir. Gerek gündelik hareketler gerekse ellere alınan sert darbe sonucunda sinir sıkışması yaşanabilir. Bu yüzden gündelik yaşantınızda hareketlerine dikkat etmelisiniz. Ellerde uyuşmanın neden olduğunun bir diğer kanıtı da kan dolaşımının sağlanamamasıdır.

Bu hastalığın nedenini tespit etmek için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Öncelikle sorunun kaynağını çözümlerken ardından uyuşmanın yok olmasını sağlayacaktır. Eğer hasta ilaç tedavisiyle sonuç almazsa fizik tedavi uygulanarak durumun iyiye gitmesi hedeflenir. Omurilik veya beyin ile alakalı bir probleminiz olduğunda ellerinizde ve kollarınızda his kaybı gibi durumlara rastlayabilirsiniz. Ellerde uyuşma durumunu çok sık yaşıyorsanız boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi gibi sorunlara da ışık tutuyor olabilirsiniz. Aniden ellerinizde karıncalanma, batma, yanma ve uyuşukluk hissi var olursa bunun yanı sıra konuşma da güçlük, baş dönmesi ve birden baş ağrısı da eklenirse vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

İhmal ettiğiniz takdirde sorunlar ciddi boyutlara ulaşır ve sizi olumsuz etkiler. Ellerde uyuşmanın nedeni sinir sıkışması ise hastaya testtler yapılmalıdır. EMG testi ile sonucu almanız mümkündür. Fakat uyuşma da sinir sıkışmasından bahsedilemezse yapılması gereken test MR olacaktır. Boyun fıtığı veya boyun tutulmasının var olup olunmadığından emin olunacak ve tedavi sürecine kesin sonuçlar eşliğinde devam edilecektir.

Farklı şekillerde tedavi yöntemleri bulunurken sıcak kompres uygulamaları yapabilir, küçük masajlar eşliğinde uyuşukluğu giderebilir veya gerekli vitamin desteğini alarak oluşan uyuşukluğu doğal ve oldukça basit yöntemlerle yok edebilirsiniz.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top