Tarih

Ege Bölgesi Nedir? Ege Bölgesi Özellikleri ve Tarihi

Ege Bölgesi Nedir?ege-bolgesi-nedir

85.000 km² yüzölçümü olan Türkiye’nin yaklaşık %11’ini kapsamaktadır. Doğusunda İç Anadolu Bölgesi Kuzeyinde Marmara Bölgesi ve Güneydoğusunda Ege Bölgesi yer almaktadır.

Coğrafi Konumu

Yurdumuzun diğer bölgelere göre oranla 5.sırada yer almaktadır. Dağları denize dik uzanır ve batıdan doğuya doğru artmaktadır. Ege kıyısı kuş uçuşu olarak en kısa ama kıyının girinti ve çıkıntısından dolayı en uzun kıyımızdır.

Nüfus

Ege bölgesinin nüfusu kalabalıktır. 1990 yılında yapılan sayımlara göre nüfusu 8.2 milyon çıkmıştır. Nüfus yoğunluğu bakımından bakacak olursak ilk sırada Marmara Bölgesi gelmekte ikinci sırada ise Ege Bölgesi gelmektedir. Bölge artık köylü yaşamından çıkmış büyük bir çoğunluğu kentlerde yaşamaya başlamışlardır. Büyük bir çoğunluğu da çöküntü ovalarında toplanmışlardır. Nüfus yoğunluğu yöreler arasında değişmektedir. Dağlık bölgede nüfus yoğunluğu seyrektir.

Yüzey Şekilleri

Ege bölgesinin dağ sıraları doğu-batı doğrultuda çukurlar oluşturur. Bu çukurlar ise aralarında kalan doğu-batı doğrultulu yüksek kütlelere dağ sıraları görüntüsünü kazandırmıştır. Çukurları ise batı uçları yakın bir dönemde denizin taşması ile koy ve körfez görüntüsünü almıştır. Ege Bölgesi’nin yerin çekirdeğini oluşturan jeologların Menderes Masifi adını verdikleri Saruhan-Menteşe kütlesi oluşturmaktadır. Paleozoyik ise gittikçe kıvrılmalara uğramış daha sonrasında düzelmiştir.

İklim

Ege Bölgesi2nin yazları sıcak ve kurak ayrıca kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Bu durum çoğunlukla Ege Bölgesi için geçerlidir. Ege Denizi’nin kıyıları boyunca Akdeniz yağış rejimi görülmektedir. Yazlar kurak geçtiği için yağılar kış aylarında toplanır. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 500 mm’nin üzerinde ve 1000 mm’nin altında olarak bilinmektedir.

Bitki Örtüsü

Ege Bölgesi’nde çoğunlukla 600-800m yükseklere kadar maki bitki örtüsü görünmektedir. Bunun yanında kızılçam ormanlar da görünmektedir. Makilerin gittikçe azaldığı ve toprak örtüsünün inceldiği alanlarda ise dikenli çalılardan oluşan “garik” adı verilen bir bitki örtüsü görülür. Genellikle İzmir ve Karaburun yarımadasında görünmektedir. Ege Bölümü’nün alçak kesimlerinde ise makiliklerin İçbatı Anadolu’da ise steplerin üzerinde yer almaktadır. Ormanların alt basamaklarında çeşitli meşelere rastlanılmaktadır. Yaprak ormanlarında ise en çok yaygın olanı kızılçam ve karaçamdır. Ayrıca Kozak Dağı’nda bulunan fıstım çamı da yaygındır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top