Genel

Ebru Sanatı Nedir, Ebru Sanatı Nasıl Yapılır

Ebru Sanatı Nedir, Ebru Sanatı Nasıl Yapılır

Ebru sanatı kıvamı arttırılmış bir sıvı üzerinde çeşitli boyalarla yapılan şekillerin kağıt üzerine alınmasıdır. Köken olarak ebru sanatı ile ilgili nereden geldiği bilinmemektedir. Ama bunun ilk olarak Çin’de çıktığı bilinmektedir. Çin’de yapılışından bu yana yaklaşık 1200 yıl geçmiştir. Daha sonra ise ebru sanatının Japonlar suminagashi dedikleri bir teknik ile Ebru sanatına benzer teknikler kullanılmıştır. En son olarak Orta Asya’da Türkler tarafından belkide yeniden keşfedildiğini söyleyebilir. Çünkü Bu sanat bu aşamada çok farklı bir aşamaya gelmiş ve farklı teknikler kullanılmıştır. Bu sanatı Türkler Anadolu’ya getirmiştir.

Ebru Sanatına bakıldığı zaman kendisine göre bir felsefesi vardır. Bu felsefi görüş kişiden kişiye değişebilir. Bu felsefi görüş Ebru sanatını yaparken ne hissettiğine, ne yaşadığına bağlı olarak değişebilir.

Geleneksel Türk Ebru’sunda uygulanan çeşitlerden bahsetmek gerekirse bunu iki temek olarak inceleyebiliriz.

Bunlardan ilki daha soyut çalışmalardır. Bu soyut çalışmalar yüzyıllar boyunca yapılmıştır.

İkincisi ise somut olan çalışmalardır. Bu ise biraz daha yakın tarihte yapılmaya başlanmış çalışmadır. Somut çalışmalar görsel olarak bir anlam verdiğimiz çiçek, ağaç, yaprak, gül gibi çalışmalardan oluşmaktadır. Ebru kelime olarak anlamı olarak buluta benzeyen anlamına gelmektedir.

Yeni başlayanlar için veya uzun zaman boyunca Ebru Sanatını yapanlar için herhangi bir kolay tekniği yoktur. Yapılan teknikler birbirinden farklı aynı fizik ve kimya kurallarına bağlı olan bir mantığı vardır. Ebru sanatının iki kategorisinde de çok fazla detay vardır. Çok fazla detaylı bir sanat olmasından dolayı kolay bir tekniği yoktur. Ama yeni başlayanlar fazla detaya girmeden Ebru sanatını yapabilirler.

Ebru sanatı çok pahalı sayılacak bir uğraş değildir. Bu pahalılık konusu biraz göreceli olarak değişebilir. Ortalama bir gelire sahip bir kişinin yapabileceği bir uğraştır. Yaklaşık olarak 300 ile 500 arası bir parayla Ebru Sanatı için gerekli olan tüm malzemeler alınabilir. Aldığınız bu ürünler ortalama olarak 2 ya da 3 ay size yetecek kadardır. Bunu başlangıç sayarsak sonraki zamanlarda bu harcama çok az bir harcama olacaktır. Bunun yanı sıra bir çok alternatif olarak elle yapılabilecek malzemeler de vardır. Bunları kendimiz yaparak bir nevi harcamayı dahada azaltabiliriz.REKLAM
2 Comments

2 Comments

  1. Yasemin

    Ağustos 9, 2016 at 8:01 am

    Ebru sanatı hakkında bilgi için teşekkür ederim. Ebru sanatı hakkında güzel bilgi vermişsiniz.

  2. Sinem

    Ağustos 14, 2016 at 4:09 pm

    Ebru sanatını yapmayı çok istiyorum çok güzel bir sanat. Bende kendimi bu konuda bilgilendirerek güzel bir başlangıç yapmayı istiyorum. Teşekkürler bilgidüzü.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top