Sağlık

Dövme Silme İşlemi Nasıl Yapılır (Öncesi ve Sonrası)

 

Dövme Silme İşlemi Nasıl Yapılır (Öncesi ve Sonrası)

Dövme yapılırken kullanılan boya maddeleri ve bu boya maddelerinin derinin hangi tabakasına uygulandığı, dövme silme işleminde önemli bir husustur. Dövmeler yapılan renklere göre farklı olmaktadır. Eğer yapılan dövme siyah ve siyah tonlarında renkler ise silme işlemi daha kolaydır. Sarı veya yeşil olan renklerin silinmesi daha zordur.

Lazer aletleri gelişmeden önce cerrahi olarak dövmeler silinmekteydi. Zımparalı ve kanlı bir işlem olarak yapılmaktaydı. Bunun yanı sıra dövmenin silindiği yerde iz kalmaktaydı. Son zamanlarda teknolojik ürünlerin tıp alanında ilerlemesi dövme silme işlemini çok rahatlattı diyebiliriz. Cerrahi işleme göre çok iyi işlem yapabilen lazer aleti kontrollü bir alettir.

Dövme Silme İşlemi Kaç Seans Sürer?

Lazerlerin dövme silmede çalışma sistemi belli bir dalga boyundaki ışığın pigment maddeye ulaşmasıdır. Spesifik olarak sadece pigment maddesinin hedef alarak diğer dokulara zarar vermez. Burada dövmede uygulanan derinin altında büyük partiküller halindedir Lazer ışığı bu partiküllere ulaşır ve bunların parçalanmasını sağlar. Küçük parçalara ayrılan bu pigmentler de doku bağışıklık hücreleri tarafından yok edilir.

Dövme silme işlemi kullanılacak cihazın gücüne, dövmenin vücudun hangi derisinde, neresinde olduğunu bağlı olarak değişebilmektedir. Bunun yanı sıra yapılan dövme profesyonel dövme mi yoksa amatör dövme mi durumuna da bağlı olarak seans işlemi değişmektedir. Profesyonel olarak yapılmış bir dövmede pigment olarak aynı seviyede olduğundan dolayı silme işlemi daha rahattır. Ama amatör olarak yapılmış olan dövme pigment seviyesi farklı olacağından daha fazla işlem yapılmaktadır.

Yaklaşık olarak 4 ile 6 seans arası dövme silme işlemi tamamlanmaktadır. Bahsettiğimiz gibi uygulanan pigmentin derinliğine ve tipine bağlı olarak 4-6 seans veya 8 ile 10 seans kadar olabilmektedir.

Dövme Silme İşlemi Yapmadan Önce Neler Yapılmadır?

Lazer yapılacak yerin bronz olmaması gereklidir. Bunun yanı sıra dövmenin bulunduğu yere daha önce işlem yapılmamış olması gerekir. Lokal anestezi uygulanarak dövme silme işlemi yapılmaktadır.  Bu bir krem ile uygulanabilir veya dövmenin bulunduğu yere enjeksiyon şeklinde lokal anestezik madde verilebilir. Bundan sonra lazer uygulandıktan sonra 48 saate kadar süren kızarıklık ve hafif bir şekilde deride kabarıklık oluşabilir. Daha sonra lazer uygulanan yere hafif bir kabuklanma olabilir. Bu işlemden sonra doktorunuzun önereceği kremleri kullanarak bölgenin iyileşmesinde katkıda bulunabilir.

Lazer işlemi yapıldıktan sonraki dönemde güneş ışınlarından korunmak önemlidir. Çünkü seans halinde yapılan lazer işlemi bir sonraki seansı negatif etkilememesi için ve derinin daha iyi iyileşmesi için bu önemlidir. Eğer güneş ışınlarına maruz kalınabilirse hem iz kalma riskini yaratır hem de lazer kullanıcısının o bölgede isteği dozda istediği etkinlikte uygulama yapamamasına neden olur.

Konu içi sözlük


Spesifik: yalnız bir türe özgü olan, özgül.

Lokal anestezi: Vücudun sadece belirli bir bölgesini uyuşturan bir anestezi türüdür.

Pigment: Canlı bir organizmanın oluşturduğu, ona özel bir renk veren kimyasal madde.

Seans: mesleğini ya da sanatını yapan bir kimsenin, bir iş için her defasında harcadığı süre.

            “Dişçi, dolguyu üç seansta bitirdi”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top