Sağlık

Diz Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Diz Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Diz Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Diz Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Diz uyuşması, hemen her insanın rastlamış olduğu sorunlar arasında yer almaktadır. Özellikle geçmiş dönemlerde omurgalarından veya vücudunun diğer bölgelerinden ameliyat geçiren kişilerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Uyuşmaların birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bu yüzden kişilerin uyuşma şiddetlerini, karıncalanma, yanma ve batma gibi şikayetlerini gözlenmesi gerekmektedir. Ağrılarınız sürekli devam ediyorsa yapılması gereken ilk işlem doktora gitmek olacaktır.

Öncelikle sorunun kaynağı araştırılırken, uyuşmanın hangi sebepten oluştuğu çözümlenmektedir. Kimi zaman diz kısmında sanılan uyuşma alt kısımlarda olabilir. Aynı zamanda diz bölgesinde rastlanılan uyuşma kimi zaman tek dizde görülürken kimi zaman iki dizde birden görülebilir. Her iki bacağın diz kısmında uyuşma görülürse büyük bir olasılıkla sinir bozukluğundan kaynaklanan bir durumdur.
Bireylerin bel ve alt kısımlarında daha fazla kan akışı sağlanmaktadır.

Fakat sürekli yatış pozisyonun da bulunan bir bireyin diz uyuşması problemini yaşama olasılığı daha yüksektir. Çünkü diz bölgesine kan normalden az gider ve bu durum kişiyi olumsuz etkiler. Karıncalanma hissinin oluşması ve yanma sorunlarının baş göstermesiyle uyuşukluk hissi farklı boyutlara ulaşır. Diz kısmında rastlanılan uyuşukluk hissi iki günden fazla sürüyorsa ve sürekli olarak devam ediyorsa yapmanız gereken doktora giderek muayene olmak olacaktır.

Aksi takdirde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Diz de rastlanılan uyuşma bacakları da etkilemektedir. Bireyler kısa süreli bir paniğe kapılarak felç olma korkusuna kapılmaktadır. Diz uyuşmasında his kaybı meydana geldiği için hareket ederken zorlanma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bölgede yaşanan uyuşmanın ardından sızı hissedebilirsiniz. Ağrıyı hissetmeniz nedeni ise sinirlerden kaynaklanan bir durumdur. Özellikle ilerleyen yaşlarda diz kısmında uyuşukluk oluşmaktadır. Çünkü bu kişilerin dizleri gençlere göre zedelenmiştir.

Gündelik hayatınızda hareketlerinize dikkat ederek uyuşmanın önüne geçmeniz mümkündür. Yapmanız gerekenler oldukça basit olurken, basit yapılı egzersizler yapabilir uyuşukluğu giderebilirsiniz. Kan dolaşımı zayıf olan bireylerin, his kaybı yaşama olasılığı daha yüksektir. Ayrıca yalnızca diz kısmına alınan darbeler ile diz bölgesinde uyuşukluk yaşamanız mümkün olmayabilir. Bacak ve bel kısmına almış olduğunuz darbeler dizini de etkisi altına alabilir ve diz bölgesinde de his kaybı yaratabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top