Sağlık

Disleksi Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Disleksi Hastalığı Nedir

Disleksi Hastalığı Nedir

Disleksi Hastalığı Nedir: Disleksi hastalığı bir öğrenme bozukluğudur. Hastada genellikle dinleme,konuşma,okuma,yazma,akıl yürütmeyle matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında güçlükler görülür. En sık öğrenme bozukluğu olan disleksi hastalığına yakalanan kişiler her şeyi unutur ve dil ile ilgili derslerde sıkıntı çekerler ancak bazıları okul zamanında hızlı konuşabilirler ve insanlar bu hastalığa yakalanan kişileri pek umursamazlar.

Normal bir insan beynin sol ön lobunu okuma,yazma ve anlama için kullanırlar ancak disleksi hastaları beynin sol ön lobunu kullanmakta güçlük geçerler ancak günümüzde açık bir şekilde görünüyor ki disleksi olan kişilerin sayısal zekası çok yüksektir ve matematik,fizik derslerini çok severler. Sözel konular için bu söylemek mümkün olmayabilir. Sözel zekaları düşük veya geri değildir. Aksine çok güçlü sözel zekaları vardır. Eğer bu hastalar sözel zekalarını kullanabilirse ezber onlar için çocuk oyuncağıdır ve normal bir insanın iki katı hayal gücüne sahiptirler. Çoğu hastaların en büyük düşmanı kitaptır.
Disleksi olan insanlar üstün zekalı insanlardır ve genellikle bir kısmı ise dahidir. Günümüzde ve geçmiş dönemde ünlü olan insanlar vardır. Bunlar; Albert Einstein,Tom Crouse,Mickey Mouse,Bill Gates,Leonardo Da Vinci gibi ünlülerdir.

Okuma zorluğu yaşayan çocukların bir kısmı okumayı sevmez. Anne ve baba ne kadar ısrar ederse etsin ders çalışmazlar ve özellikle okumadan kaçarlar.

Okuma güçlüğü yaşayan disleksi hastalarında görülebilecek okuma hataları :

  • Harfleri yanlış okurlar ve sürekli birbirine karıştırırlar.
  • Genellikle okurken harf atlaması yaparlar.
  • Harfleri okumazlar.
  • Kelime içindeki harflerin yerlerini değiştirirler.
  • Okurken sık sık dururlar.
  • Yavaş bir şekilde okumayı gerçekleştirirler.
  • Okumaya cümlenin sonundan başlarlar.
  • Kelimeyi yanlış okurlar.

Tedavisi:

Erken tanı bu hastalıkta çok önemlidir. Okuma bozukluğu hastanın kendi tercihi değildir. Hastanın ruhsal dengesini fazlaca zedelemektedir. Disleksi hastalığının herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Tek tedavisi eğitimdir. Bu hastalığın tedavisi sabır ile gelmektedir. Ailenin ve çocuğun çok sabırlı olması gerekir. Tedaviden etkili bir sonuç almak için her gün düzenli olarak sesli okuma çalışması yapılmalıdır. 20 veya 25 dakika hastanın kitabı okuması gerekir ve bu işlemi ailenin yaptırması gerekir. Hastanın okuduğu kitabı ailenin takip etmesi gerekir. Eğer kelimeleri yanlış okursa yanlış okuduğu kelimeleri tekrar ettirmelisiniz. Çocuğu fazla sıkmamak gerekir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top