Sağlık

Diş Kısaltma Nasıl Yapılır?

Diş Kısaltma Nasıl Yapılır

Diş kısaltmada üç ayrı yöntem vardır;

Ortodontik Tedavi (Çelik tel takma tedavisi) Yöntemi : Ortodontik tedavi yöntemi dişlerin ne kadar kısalacağına bağlı olarak, 3 ay, 6 ay veya 1 sene sürebilmektedir. Bu yöntem kişiye zarar veremeyen bir yöntemdir.
Kozmetik Konturlama (Aşındırma) Yöntemi : Aşındırma yönteminde ince dengeler vardır. Dişin üzerinde mine tabakası var, mine tabakasının altında ise dentin denilen bir tabaka vardır. Mine seviyesinde yapılan aşındırmalar kişiye çok fazla zarar vermemektedirler. Yani bazı zamanlar dişten 1 milim hatta 1,5 milim alınabilir. Ancak daha fazla alındığı durumlarda dişlerde bazı hassasiyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedirler. Fakat hassasiyet çıkan bölgelere de dolgu yapmak mümkündür. Yani aşındırma yöntemi ile dişlerimizi istediğimiz oranda kısaltma şansına sahip değiliz ve bunlar ince dengeler halindedirler.

Serbest Dişeti Grefti : Yani damaktan bir diş eti alıp dişlere koymak. damaktan alınan diş eti kişiye pek zarar vermez. Damak kendini yenileme özelliğine sahip olduğunda dolayı birkaç gün hassasiyet gösterebilir fakat birkaç günün sonunda bu hassasiyet tamamen geçer. Bu yöntemin kişiye hiçbir zararı yoktur ve sadece ilk birkaç gün diş fırçalarken vb. ağız temizliğinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunların dışında pek bir önemsenecek tarafın yoktur. Sonuçta ufak bir operasyondur ve kişi operasyondan hemen sonra normal günlük hayatına dönebilir.

Yukarıda açıkladığımız yöntemlere göre 3 çeşit diş boyu kısaltma yöntemi vardır.

Uzun diş estetiği pahalı bir yöntem mi?

Uzun dişleri kısaltmanın 3 yöntemi olduğunu söylemiştik. Şimdi sizlere uzun diş kısaltma fiyatlarından bahsedelim.

Ortodontik Tedavi (Çelik tel takma tedavisi) Yöntemi : 

Ortodontik tedavi ile dişleri kısaltma yöntemi tedavi süresine göre fiyatı değişmektedir. Bu yöntemde tek çene, iki çene ve ya her ikisi de olabilir. Bu süreç biraz uzun dürdüğünden dolayı fiyatları da pahalıdır. Hasta bunu hekimi ile konuşup taksit vs. ile ödeme kolaylıklarından yararlanabilir.

Kozmetik Konturlama (Aşındırma) Yöntemi :

Bu yöntem çok fazla zaman almadığından ve gerçekten çok kolay bir tedavi yöntemi olduğundan dolayı fiyatları da çok ucuzdur. Çok düşük maliyetlidir ve bazen gerçekten çok başarılı olabilmektedir.

Serbest Dişeti Grefti:

Bu yöntem Kozmetik konturlama yönteminden biraz daha pahalıdır fakat uygun fiyatlar ile bu tediyi olabilirsiniz.

Kimler uzun diş estetiği yapabilir?

Uzun diş estetiğini hemen hemen her yaş grubundaki bireyler yaptırabilmektedirler. Yani çocuk yaşta bile dişleri uzun geliyorsa hemen bir uzmana gidilmelidir. Bu hastalığın herhangi bir organ vs. ile alakası yoktur. Ayrıca bu işlemleri yaptırmak isteyenlerin öncelikle ağızlarındaki diş problemlerini halletmeleri gerekmetedir. Örneğin diş çürükleri, diş eti problemleri gibi.

  1.  Ortodontik Tedavi (Çelik tel takma tedavisi) Yöntemi
  2. Kozmetik Konturlama (Aşındırma) Yöntemi 
  3. Serbest Dişeti Grefti

Aşağıdaki soruların cevapları yukarıda mevcuttur:

  1. Uzun görünen diş boyu estetik ile nasıl kısaltılır?

  2. Diş kısaltma işlemi nasıl yapılır?

  3. Uzun diş estetiği pahalı bir yöntem mi?

  4. Diş kısaltma operasyonu sonrası ağız bakımı nasıl olmalı?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top