Tarih

Denizli Tarihi ve Hakkında Bilgi

denizli-harita

Denizli Tarihi ve Hakkında Bilgi

denizli-harita

denizli-harita

Şehir Adı: Denizli
Nüfusu: 993.442
Yüz Ölçümü: 12.134 km2 (4.685 sq mi)
İl Plaka Kodu: 20
Telefon Kodu: (+90) 258

Coğrafi Konumu:

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan illerden birisi olan Denizli coğrafi konumundan dolayı, 3 coğrafi bölgenin bitki örtüsü ve iklim özelliklerini göstermektedir. Dünya üzerindeki konumu açısından 28 0 30′-29 0 30′ doğu meridyenleri ile 37 0 12′-38 0 12′ kuzey paralelleri arasında bulunmaktadır. Yüz ölçümünün %47’si dağlarla %28’i ovalarla %23’ü platolarla ve %2’si de yaylalarla kaplı Denizli’nin deniz seviyesinden yüksekliği 428 metredir.

Tarihi:

Denizli yöresinde tarih öncesi kültürlere de sahip olmaktadır. Özellikle kalkolitik çağdan bu yana Çivril yakınlarında bulunup kazısı yapılan Beycesultan Höyüğü ve çevresi en iyi örneği vermektedir. Hitit öncesi kültürler ile birlikte Hititler, Frigler, Lidyalılar ve Perslerin yöreye egemen olduklarını anlamak da mümkündür. Denizli’de Türkler ilk kez 1070 yılında görülmüşlerdir. Selçuklu Sultanı Alparslan emrindeki Afşin Bey ve yanındaki kumandalar buralara kadar akınlar düzenleyerek bölgenin Türkleşmesi için ilk adımı atmışlardır.
2. Haçlı seferiyle ( 1147-1149 ) 3. Haçlı seferi (1189-1192) sırasında haçlı orduları bölgeden geçmeye çalışmış; özellikle 2. Haçlı seferinde Haçlılar, Kazıkbeli’ne kadar gelmiş, buradaki savaşta verdikleri kayıptan sonra sefer komutanı 7. Louis esir düşmek üzereyken kaçmış az bir kuvvetle Antalya’ya ulaşabilmiştir.

Tarihi Turistlik gezi yerleri:

Denizli’de bulunmakta olan Ağlayan Kaya Şelalesi Sakızcılar Şelalesi olarak da adlandırılıyor.
Keyifli eşsiz bir görüntüye sahip olan Ağlayan Kaya’ya Pamukkale yolundan veya Çal ilçesinden gidilebilir. Keyifle rahatlayacağınız yerlerden bir tanesi de Tekkeköy Kaplıcası’dır Denizli’nin Sarayköy ilçesinde bağlı olan Tekke Köyü sahip olduğu kaplıca sularıyla yıl içerisinde birçok turistin ilgisini kendisine çekiyor. Ulaşım açısından gayet rahat bir şekilde gidebileceğiniz kaplıca bölgesinde Roma döneminden kalma hamam soyunma yeri ve havuz bulunuyor. Kaplıca suyunun birçok hastalığa faydası vardır deri romatizma idrar yolu ve kadın hastalıklarına iyi geliyor. Ve daha birçok gezip göreceğiniz keyif alacağınız yerler vardır.

Ekonomi Yapısı:

Denizli ilimizin ekonomi yapısı tarıma dayanır. Son 15 yıldır sanayi sektöründe mühim gelişme olmuştur. Faal nüfusun % 70’i tarım balıkçılık ve ormancılıkla uğraşır. Gayri safi hasılanın ( brüt gelirin) %40’ı tarım % 15’i sanayiden sağlanır. Denizli tarıma çok elverişlidir.
Başlıca tarım ürünleri; buğday, mısır, nohut, arpa, haşhaş, üzüm, tütün ve pancarıdır. Sebze istihsali ise 250 bin tondur. Kirazdan sonra elma, vişne, şeftali, üzüm, kavun, nar, karpuz ve badem bol miktarda yetişmektedir.

Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Çoğu firmanın direkt veya aktarmaları uçuşlarıyla Denizli’ye kolayca ulaşabilirsiniz. Hava limanı merkeze 65 km uzaktadır oraya ulaştıktan sonra Çardak Havalimanı’ndan şehir içine ulaşmak için havalimanı servisleri ve taksileri kullanarak istediğiz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Denizli’ye ziyarete gelmiş olan turistler için birden çok alternatif sunan şehrin hemen hemen her yerinde her bütçeye uygun oteller bulunmaktadır. Ayrıca daha rahat konforlu güzel yanlarıyla keyifli bir şekilde konaklanacağınız lüks oteller de vardır.

Yöresel lezzetleri:

Her yörede olduğu gibi Denizli’nin de kendine özgü lezzetleri, tatları, yemekleri vardır. Et yemeklerinin başta geleni tas kapaması, bumbar dolması, sirkeli et, nohutlu et, kol dolması, ciğer sarma, saçta işkembe ve daha birçok tatlılar ile yöreye özel yemekleri vardır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top