Sağlık

Deliryum Nedir? Tedavisi ve Belirtileri

Deliryum Nedir

Deliryum Nedir?

Deliryum akut ve ani ve akutsal bir değişikliktir. Demans’tan farklıdır. Demans kademeli ilerleyendir. Deliryumda tıbkı demans gibi dikkat, hafıza, bilis, bilinç gibi şeyler etkiler. Fakat genelde bu değişiklik saatler veya günler içinde gerçekleşir. Oysa demans yıllar içinde gerçekleşir. Deliryum olan hastalarda çoğunluka çevreye olan farkındalık azalır ve oldukça fazla kafa karışıklığı yapar. Eğer onlarla sohbet ederseniz belli bir konuda kalamayabilirler. Gezinebilirler veya başka bir şey tarafından kolaylıkla dikkatleri dağılabilir. Etraflarına hiç cevap bil vermeyebilirler. Özellikle güncel olaylarda dahil bir şeyleri hatırlamada güçlük çekerler. Son olarakda bazı vakalarda olduğu gibi Halusinasyon görebilirler veya korku, kaygı, sinir, depresyon gibi duygular değişebilir. Bunların çoğu demansın belirtileri ile aynıdır.

Diğer yandan deliryumdaki bu belirtiler gün içinde değişiklikler gösterebilir. Yani hiç bir belirtinin olmadığı normal zamanda olabilir. Ama belirtilerinin bazıları hepsinin ortaya çıktığı anlarda olabilir. Bununla birlikte deliryum ile demans tamamen farklı rahatsızlıklardır. Belirtilerindeki benzerlikler yüzünden doktorlar bazen ayırt etmekten zorlanabiliyor. Bunun sebebide özellikle deliryumu demans ile birlikte gerçekleşebilmesidir. Aradaki farkı anlayabilmek için doktor deliryum bir kaç büyük ihtimal vardır. Öncelikle hastalığın ne zaman başlayacağıdır. Deliryum birleşikteki ani değişim gösterebilir. Hiç belirti göstermeden çok önemli belirtilere çok hızlı geçiş yapabilir. Oysa demans küçük küçük belirtiler göstererek gittikçe kötüleşir ve uzun zamana yayılır.

Diğer bir yöntem ise doktorlar hastaların dikkatini ölçebilirler. Bir yere odaklanıp bunu sürdürmek Deliryum hastaları için ciddi derecede zordur. Diğer yandan Demansın erken evreleri hastalar genelde dikkatli olurlar. Son olarak en önemlisi ve doktorlar belirtilerde bir dalgalanma olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Deliryumlu hastalarda belirtiler önemli derecede dalgalanma gösterir ve gün içerisinde gelir gider.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top