Sağlık

Cüzzam Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam Hastalığı Nedir

Cüzzam Hastalığı Nedir?

Cüzzam Hastalığı Nedir

Cüzzam Hastalığı Nedir

Cüzzam Hastalığı Nedir: Cüzzam hastalığı 1876 yılında Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından yayınlanmıştır. Bu hastalık deriyi tutarak yayılan ve vücuda hükmeden bir hastalıktır. Bu hastalıkta Hansen basili adı verilen mikroorganizmalar bulunur. Bu mikroorganizmaların yol açtığı sinir sistemi,deri olmak üzere birçok sistem ve organı etkileyebilen bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan cüzzam hastalığının bulaşma ihtimali düşüktür. Bu sebeple uzun yıllar boyunca bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilmemiştir ancak halk arasında veba kadar bulaşmasından korkulan bir hastalık olmuştur.
Cüzzam hastaları toplum içinde barınamazlar ve yaşamları mümkün değildir. Bu nedenle hastalar kayıt altında tutulur ve kendileri için yaşam alanı oluşturulmaktadır. Bu hastalık ırsi denilebilecek bir hastalıktır. İnsan vücudu mikroba karşı doğal bağışıklık sistemine sahiptir ancak bazı insanlarda bağışıklık sistemi yoktur. Bu hastalığın tek taşıyıcısı insandır başka yollarla bulaşan bir hastalık değildir. Genellikle bu hastalık çok çocuklu ailelerde yaygındır. Bildirimi zorunlu bir hastalıktır.

Ülkemizde cüzzam hastalarının sayısı 2.600 olarak belirlenmiştir. Cüzzam hastalığının yaş ortalaması ise 60 yaş olarak açıklanmıştır. Dünya sağlık örgütüne göre bu hastaların sayısı yaklaşık 4 milyondur.

Cüzzam Hastalığı Belirtileri:

  • Burunda sürekli tıkanma ve sık sık tekrarlayan burun kanamaları,
  • Vücutta zamansız lekelerin belirmesi ve zaman zaman kaşıntı olması,
  • Belirli bölgeler de özellikle ön kol iç yüzde duyu eksilmesi,
  • Kol ve bacaklar sinirlerinde ağrıların oluşması,
  • Parmakların elde içe kıvrılması (Kıvrılan parmaklar 4. ve 5.’dir.),
  • Dizlerde ve dirseklerde yara izleri,
  • Göz kapaklarının kapanmaması,
  • Yüz bölgesinde ödem oluşması,

bu gibi belirtiler hastalarda görülebilir. Ancak şu bilinmelidir ki yukarıda verilen belirtilerin hepsini bir hastada görmek mümkün olmayabilir.

Cüzzam Hastalığı Tedavisi

Öncellikle hastaların doktora danışması gerekir. Doktora danışarak en uygun tedavi seçeneği belirlenir. Bu hastalıkta doğru ve erken teşhis çok önemlidir. Eğer tedavi gecikirse ya da teşhis gecikirse 10-15 yıl sonra sakatlıklar gelişir. Vücutta dökülmeler meydana gelir. En az 3 ilaçtan oluşan bir kombine tedavi ile hastalık belli süre sonra iyileşme göstermektedir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için hastalar ön tedavi için hastaneye yatırılır. Hastaların doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top