Sağlık

Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Crohn hastalığı Nedir?

Crohn Hastalığı Nedir

Crohn Hastalığı Nedir

Crohn Hastalığı Nedir: Toplumumuzda karşılaşılan bir rahatsızlık olan crohn hastalığı bir çeşit kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı çeşididir. Bağırsak sisteminin herhangi bir bölgesinde kendini iltihaplar şeklinde gösterebilmektedir. Bu iltihaplar herhangi bir bölgede olabileceği gibi birden çok bölgede de olabilmektedir. Bu hastalığın sıklığı kuzeye doğru gidildikçe artar ve her yaşta insanda görülebilen bir hastalık çeşididir.

Crohn Hastalığı Nedenleri:

Günümüzde henüz hastalığın neden geliştiği ve ortaya çıktığı konusunda henüz tam olarak net bir bilgi bulunamamıştır. Uzmanların bu hastalık hakkında genel olarak çevresel ve genetik etkilerden dolayı ortaya çıktığını savunmaktadırlar. Bu hastalığın kadın ve erkeklerde görünme oranı aynı seviyededir. Ayrıca sigara içenlerin bu hastalığa yakalanma olasılığı içmeyenlere oranla daha yüksektir.

Crohn Hastalığı Belirtileri

Bu hastalığın pek çok belirtisi olmakla beraber asıl belirtileri aşağıda sıralayacağız.

  • Aşırı yorgunluk
  • Aşırı halsizlik
  • Çok fazla uyumak
  • Karında şişikler
  • Kanlı şekilde oluşan ishal
  • İştahsızlık
  • Aşırı kilo kaybı
  • Kusma

Gibi belirtileri olan bir hastalık çeşididir. Bu belirtiler hastadan hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Bu belirtiler hastada varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Crohn Hastalığı Tedavisi

Öncellikle hastaların doktora danışması gerekir. Doktora danışarak gerekli testler yaptırılır. Doktor hastaya en uygun tedavi yöntemini seçer. Şu bilinmelidir ki hastaların kesinlikle doktor kontrolünde ilaç kullanması gerekir. Doktor kontrolünde olmayan ilaçlar hastaya zarar verebilir. Yukarıda sizlere bu hastalığın henüz tam olarak nedeni nedir bilinmediğini yazmıştık.
Bu nedenle nedeni tam olarak bilinmediğinden dolayı henüz tam olarak bir tedavi yöntemi de yoktur. Sadece hastalığın azdığı dönemlerde kişilere destek amaçlı çeşitli tedaviler uygulanabilmektedir. Ayrıca hastalığın azdığı dönemlerde çeşitli diyetler ve stres azaltıcı önlemler de hastalık tedavisine destek olabilmektedir. Ek olarak psikolojik destekte tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.
Ayrıca bu hastalık her kişide farklı şekilde ilerlemektedir bu yüzden genel bir diyet uygulamak mümkün değildir. Doktorlar hastalara genellikle “Size dokunan yemekleri yemeyin” şeklinde tavsiyede bulunmaktadırlar. Hastalığın ağır seyrettiği dönemlerde baharatların dengeli bir şekilde alınması yararlı olabilmektedir. Yani şu aşamada hastalığın tedavisi için genellikle beslenme ve psikolojik destek amaçlı tedaviler uygulanabilmektedir. Çünkü hastalığın henüz tam olarak tedavisi bulunabilmiş değildir.


REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top