Anne&Çocuk

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılabilir?

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılabilir

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl KazandırılabilirÇocuklar rol model olarak her zaman anne ya da babalarını seçerler. Uzunca bir süre anne ve babasını görerek yaşayan çocuklar her konuda anne ve babalarını taklit etmeye bayılırlar. Örneğin anne ile daha çok vakit geçiren çocuklar; yemek ve temizlik yapmaya daha da meyilli olmaya başlarlar. Anneleri süpürgeyi çalıştırdığında çocuklar bu işi kendileri yapmak isterler. Bunlar gibi örneklerle rol model durumunu açıklayabiliriz.

Çocukların diş çıkarmaya ilk başladığı andan itibaren düzenli bir ağız bakımına ihtiyaçları vardır. Dişleri teker teker dökülecek ve yerine yenileri gelecek olsa bile ilk dişlerin sağlıklı olması her zaman önemlidir.
Çocuklara uygun diş fırçaları ve sevimli paketler olan diş macunlarıyla çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Özellikle taklit yapmayı çok seven çocuklar için anne ve babaların diş fırçalama alışkanlığı bu konuda oldukça önemlidir.

Anne ve babalarının diş fırçaladığını gören çocuklar bunu sürekli hale getirmek isteyecek ve ağız bakımını küçük yaşlarda eline alabilecektir. Anne ve babalar dişlerini fırçalarken muhakkak çocuklarını yanlarına almalı ve kendileri taklit etmelerini istemektedirler. Bu durum çocuğun hoşuna gideceği için istediğiniz şeyi yapacak ve dişlerini sizin gösterdiğiniz şekilde fırçalamaya başlayacaktır. Ayrıca çocuğun elinden diş fırçasının alınıp anne ya da baba tarafından fırçalama işleminin gerçekleşmesi de oldukça yanlıştır.

Çocuk bunu tek başına yapamayacağı düşüncesine kapılıp uzunca bir süre anne ve babasından yardım isteyecektir. Oysa en başından doğru diş fırçalama teknikleri çocuğa öğretilir ve alışkanlık kazandırılırsa çocuk diş fırçalamayı reddetmeyecek, kendi başına da halledebilecektir.

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasının bir diğer yolu da diş fırçasını kendisinin seçmesine izin vermek olacaktır. Bu sayede çocuk seçtiği fırçanın ne işe yaradığını merak edecek ve denemek isteyecektir. Ayrıca çocuk dişlerini fırçalarken aynada kendini izlerse yaptığı işlemin eğlenceli yönlerini görecek ve ağzında ulaşması gereken noktaları kestirebilecektir. Kendi dişlerini fırçalamak için önce anne ve babalar dişlerini onun fırçalayabileceğini söylemelidir. Bu teklif karşısında diş fırçalamanın ne demek olduğunu çocuk daha iyi görebilecek ve yapılan işlemin aslında sadece temizlik amaçlı olduğunu anlayabilecektir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top