Anne&Çocuk

Çocuğum Çok Şımarık, Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Çok Şımarık, Ne YapmalıyımHer çocuk ailesi için oldukça özeldir. Tüm aileler çocuklarını sever ve sevgisine uygun davranışlar sergiler. Bazı aileler sevgi gösterisini fazla abarttıkları için çocukları şımarık olabilir. Hiç kimse ve hiçbir uzman çocuklara sevgi gösterisinin azaltılması gerektiğini tavsiye olarak vermez. Zaten çocuklardan hiçbir şekilde sevgi kısılmaması gerekir. Çocuk olabildiğince çok sevildiğini bilmelidir. Fakat bu sevgi çocuğun şımarmasına neden olmamalıdır. Eğer çocuk çok sevildiğini bildiği için her istediğinin yapılabileceğine inanıyor ve yapılmadığında tepki gösterip ağlıyorsa halk arasında şımarma denilen eylem gerçekleşmiş demektir.

Çocuklar ebeveynleri tarafından sevgileri kısıtlanmadan eğitilmelidir. Çocuklar engellenmemeli sadece istediği ya da yaptığı şeyin yanlış olduğu uygun bir dille gözlerinin içine bakarak anlatılmalıdır. Çocuklara asla şiddet uygulanmamalı ve yüksek ses tonu kullanılmamalıdır. Önemli olan çocuğun her istediğini yapmak değil, doğru isteklerini gerçekleştirmektir. Özellikle toplu ve halka açık yerlerde çocuğun duygusal istismara uğramaması çok önemlidir. Şımarık bir çocuk büyüdükçe bu özelliğinden sıyrılabilir ama incinmiş bir çocuk ömür boyu bu durumu içinde yaşar.

Çocukların en büyük kozları ağlamalarıdır. Eğer bir kere ağladığı için ona istediğini vermişseniz bu durum çocukta algı oluşturacak ve bundan sonra isteyip de elde edemediği her şey için ağlama kozunu kullanacaktır. Buna engel olmadan çocuğa ağladığı için sırf sussun diye istediği verilmemelidir. Çünkü bu durum engellenmediği sürece çocuk büyüse bile her istediğini halletmek için ağlama kozunu kullanabilecek hatta yaşı ne kadar büyürse büyüsün ağlama eyleminden kurtulsa bile başka yollarla istediğini yaptırmaya çalışacaktır.

Elbette ki çocuklar sonsuz sevgi ile sevilmeli ve bu sevgi onlara sonuna kadar gösterilmelidir. Ancak çocuk bu sevgiyi kullanmamalı ve ona sevginin kullanılması içinde fırsat tanınmamalıdır. Çocuk sürekli bir bekleyiş içinde olmamayı öğrenmeli, ailesinin ekonomik durumu ve gerçekten kendisinin iyiliğini istediğini, bu yüzden engellendiğini anlamalıdır. Çocuktan anlayışlı olması beklenmeden önce ebeveynler anlayışlı yaklaşımlarda bulunması gerekir. Çocuk anlayışlı olmanın ne demek olduğunu öğrenmeli sonra da uygulamaya geçmelidir. Zaten çocuklar rol model aldığı kişiyi taklit etmekten çok hoşlandıkları için, rol modelinin çocuğa yaklaşımı bu durumu oldukça olumlu yönde etkileyecektir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top