Anne&Çocuk

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi: Çizgi filmler renkli ve hareketli yapılarıyla her zaman çocukların ilgisini üzerine çekmişlerdir. Her zaman öyle olmasa da genellikle çizgi filmler çocuklar için üretilir. Yerinde durmayan çocuklar çizgi film karşısında uslu uslu oturabilir. Bazen de burnu televizyon ekranına değecek kadar yakından gözünü kırpmadan çizfi film izleyen çocuklarla karşılabiliriz. Bu sebeple çizgi filmler ebeveynler tarafından çocukları durdurmak için kullanılan bir silah olarak görülmektedir.

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuklar için eğitici ve öğretici çizgi filmler mevcut olduğu gibi, çocukları için son derece zararlı olabilecek çizgi filmler de mevcuttur. Unutulmamalıdır ki çizgi filmler yetişkin insanlar tarafından hazırlanmaktadır. Subliminal mesaj adı verilen yöntem çizgi filmlerde çok kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde seyircinin bilinç altına yerleştirilmek istenilen bir düşünce çok ince detaylara gizlenir. Kişi izlerken bu detayı fark edemesede, gördüğü şey bilinçaltında yer edebilir.

Çizgi filmlerde de kullanılan bu yöntem oldukça tehlikeli olabilir. Bu sebeple ebeveynlerin çocuklarının izleyeceği çizgi filmleri özenle seçme görevi düşmektedir. Çizgi filmler çocukların hayal dünyasını geliştirici bir unsur olarak faydalı olsa da olumsuz yönleri de mevcuttur. Bunlardan biri çocuklara televizyon izleme alışanlığı kazandırmasıdır. Televizyon bağımlılığı önemli bir sorundur. Kişiyi asosyalleştirir ve toplumdan soyutlar. Bununla beraber çizfi filmlerin diğer olumsuz etkisi de bütün vaktini çizgi filmlere harcayan çocuğun gelişimi için önemli olan aktiviteli yapacak zaman bulamamasıdır. Çizgi filmler eğitici olabilse de çocuğun gelişimi için çok yetersizlerdir.

Çocuk fiziksel aktivitelerde bulunmalı. Dokunarak, koklayarak, görerek öğrenmeli ve gelişmelidir.
Çizgi filmlerin bu kadar popüler bir hale gelmesindeki en büyük sebep ise günümüzdeki şehirleşme anlayışıdır. Şehirde yaşayan aileler için çocuklarının koşup oynayabileceği açık alanlar bulmak neredeyse imkansızdır. Ayrıca ebeveynler de bütün gün işe gitmek zorundadırlar. Betonlaşma sebebiyle çocuklar toprağa temas etmekte çok zorlanmaktadır. Ayrıca sokaklar çocuklar için güvenli olmaktan da çıkmış haldedir. Ebeveynlerimiz daha küçük yaşta tek başına sokaklarda oynayarak hayatı öğrenmişlerdir. Fakat biz çocuklarımıza bu imkanı sağlayamıyoruz. Sürekli gözetim altında tutmamız gereken çocuklar bir yerden sonra bize bağımlı hale geliyorlar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top