Sağlık

Cilt Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Kanseri Nedir?

cilt-kanseri-nedir

cilt-kanseri-nedir

Cilt dokularından kaynaklanan bir kanser türü olan cilt kanseri erken teşhis oranı diğer kanser çeşitlerine göre oldukça yüksektir. Bunun nedeni kanserin sebep olduğu belirtiler cilt yüzeyinde gözle görülebilmektedir. Cilt yüzünde oluşan lekelerin ve mevcut et benlerinin düzenli bir şekilde bir doktor tarafından kontrolü yapılması, kanserin ilerlemeden kontrol altına alınabilmesi için oldukça önemlidir.

Cilt kanserleri sıklıkla ölüme sebebiyet vermez ve en çok görülen kanser çeşidi olmasına rağmen kansere bağlı ölümlerin en az sebebidir.

Cilt kanserinin türleri vardır. Bunlar;

 • Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri: Bu tür yaygın olarak görülür. Bu tür lenf bezleri ve iç organlara yayılabildiği için tedavinin hemen başlaması gerekir. Zamanında tedavi edilmeyen bu tür ölümle sonuçlanabilir.
 • Bazal Hücreli Cilt Kanseri: En sık görülen cilt kanser türüdür. Cilt geneline yayılmaz ve nadir olarak yaşamı tehdit eder. Gelişimi yavaş bir türdür.
 • Melanom: En tehlikeli cilt kanseri türüdür. Diğer cilt kanseri çeşitlerine oranla nadir olarak görülmek ile beraber erken teşhis edilmediği zaman ölümle sonuçlanabilir. Şayet erken teşhis edilirse hastanın tam olarak tedavi edilmesi mümkündür. Farklı renklerde ve sınırları tam olarak seçilmeyen benlerin bu türe dönüşme riski bulunmaktadır.

Belirtileri

Cilt kanserlerinin farklı belirtileri bulunmaktadır. Fakat her kişi için cilt yüzeyinde gözle görülür belirtiler aynı olmayabilir. Bu sebeple ciltte görülen belirtiler;

 • Ciltte yeni lekeler
 • Benler
 • Yama şekilde kızarıklıklar

Yukarıda verilen belirtiler hastada meydana geliyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması şiddetle tavsiye edilir.

Türüne göre belirtiler ise;

 • Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri: Bu kanser türü cilt üzerindeki sertleşmiş, kırmızı ve kolay kanayan lekeler ile kendini belli eder. Bu lekeler kuru olabilir ve ülserleşebilir. Genellikle 50 yaş üzeri kişilerde görülmektedir.
 • Bazal Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri: Genellikle soluk kırmızı renkte, pullu ve kuru kabartılar şekilde görülmektedir. Kabartılar ülserleşebilir ve iyileşmeleri tamamen mümkün olmayabilir. Sıklıkla bu lekeler cildin güneşe maruz kaldığı yerlerde ortaya çıkarlar. Bu lekeler zaman içinde büyürler.
 • Melanom Belirtileri: Yeni bir leke ya da mevcut bir lekenin renginin, şeklinin ve büyüklüğünün değişmesi olarak cilt yüzeyinde kendini belli edebilir. Güneş ışığına maruz kalmadığı kısımlarda da ortaya çıkabilmektedir. Cilt yüzeyinde oluşan lekeler daha çok kabartı ve kubbe şeklindedir. Bu kabartı şeklindeki lekelerde bir süre sonra kuruma ve kanama görülebilir. Çoğunlukla kırmızı ve pembe, daha nadiren de kahverengi ve siyah olarak görülmektedir. Melanomun başlıca nedenleri vardır. Bunlar; güneş ışığına uzun süre maruz kalmak, güneşe korunmasız çıkmak, genetik özelliklerdir. Şu bilinmelidir ki renkli gözlü ve açık tenli insanlarda bu tür görülme oranı oldukça yüksektir.
 • Benlerin Kansere Dönüşümü: Bazı durumlarda melanom bir benden başlayabilir. Ben değişik renk tonlarında ise, ben üzerinde kabuklanma var ise, kaşıntı ve kanama meydana geliyorsa, asitmetri ve benin kenar hattında düzensizlik var ise, ben etrafında kızarıklık meydana geliyorsa ve üzerinde kıllanma artışı varsa kesinlikle kontrol edilmelidir.

Cilt kanseri belirtileri için bir genelleme yapılırsa bunlar;

 • Cilt üzerinde daha önce bulunmayan leke, kabartılar ve yan yana küçük kitleler
 • Kanama ve ağrı yapılabilen yeni oluşumlar

Tedavisi

Öncellikle hastaların doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Doktor kontrolünde hastaya birkaç test yapılabilir. Bu yolla doktor hastaya uygulayacağı tedavi yöntemlerini belirleyebilir. Şu bilinmelidir ki doktor kontrolünde olmayan ilaçlardan hastanın uzak durması şiddetle tavsiye edilir. Erken teşhis sayesinde tedavi şansı oldukça yüksektir. Bu nedenle hastaların doktor kontrolünde olması gerekir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top