Sağlık

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Çene Uyuşması Nedenleri ve TedavisiÇene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Çene uyuşması birçok hastalığın belirtisi olabileceği için dikkate alınmasında fayda vardır. Hastalık ciddiye alınmadığı takdirde ciddi boyutalara ulaşır. Beyin kanaması ve felç gibi geri dönüşü güç olan durumlara bürünür. Bir damarın tıkanması geniş bir alanda etkisini gösterebilir. Bu sebepten dolayı çenenizde oluşan uyuşlukluğu önemseyerek tedavi olmanız gerekir.

Damar tıkanması yaşandığında yüzünüzde uyuşma hissi meydana gelir ve hastanın çenesi etki altına girerek uyuşur. Uyuşmanın birçok nedeni olduğu gibi çene uyuşmasının da birden fazla nedeni bulunmaktadır. Nedenler arasında en önemli faktör işlev bozukluğu olarak bilinir. Çene eklemi, alt çeneyi kafa tasına bağlayan bir role sahiptir. Çene ekleminin işlevi üst çeneyi sabit tutarak, alt çeneyi hareket ettirmektir. Bu eklemde bir hasar meydana geldiğinde çene yapısında bozulma yaşanır.

Çene kasında yaşanan spazmlar sonucunda uyuşma etkisini gösterir. Beraberinde ise birçok olumsuz durumu getirir. Uyuşma sonucunda hastada boyun ağrısı, diş ağrısı problemleri ve hastanın ağzını açmada zorlanıldığına rastlanılır. Çene ekleminin işlev bozuklukları diş sıkması, diş kapanış bozukluğu ve vücut duruşu düzgün olmayan kasılmalar altında incelenir.

Çene kanseri de uyuşmaya neden olan etkenlerden biridir. Kanserli olan hücreler alt çene ve üst çene olmak üzere bütün vücuda yayılım gösterebilir. Uyuşmanın yanı sıra çenede oluşan ağrı, çene kanserinin en önemli belirtisidir. Bu durum sigara içen kişilerde daha çok görülür. Aniden ortaya çıkan ağrı ve ardından oluşan uyuşma hissi kalp krizi göstergesi olarak da bilinir. Özellikle çene bölgesinin sol tarafında ve sol kolda hissedilen uyuşma hissi, kalp krizi işaretleri arasında yer alır.

Çene uyuşmasının tedavi edilmesi için öncelikle sorunun kaynağını öğrenmek gerekecektir. Uyuşma hissinin hangi nedenden dolayı oluştuğu tespit edilerek süreç başlanacaktır. Eğer sorun işlevsel bozukluktan kaynaklanıyorsa, durumun şiddetine göre birçok farklı tedavi yolları arasından en uygun olanı seçilir ve hastaya uygulanır.

Çene bölgesinde oluşan uyuşmayı engellemek için esnerken dikkatli olmalı ve geniş bir şekilde ağzınızı açmamalısınız. Aynı zamanda gündelik yaşantınız da sakız çiğneme alışkanlığınız varsa ve uzun süre sakız çiğniyorsanız bu durum çene eklemlerini ve çene kaslarını olumsuz etkileyen bir faktördür.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top