Tarih

Çankırı Tarihi ve Hakkında Bilgi

Çankırı Tarihi ve Hakkında Bilgi

cankiri-tarihi

cankiri-tarihi

Şehir Adı: Çankırı
Çankırı Nüfusu: 86,381
Çankırı Yüz Ölçümü:  8,411 km² (3,2 mi²)
Çankırı İl Plaka Kodu: 18
Çankırı Telefon Kodu: (+90) 376

Çankırı Coğrafi Konumu:

Çankırı ilimiz İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Coğrafi konumu bakımından 40° 30′ kuzey enlemleri ile 32° 30’ve  34° doğu boylamları arasında yer almaktadır.

Çankırı Tarihi:

Çankırı’nın bilinen en eski tarihi Hititlere dayanır. Hitit imparatorluğunun merkezi olan Hattutaş’a yakın olduğu için çok önemli bir şehirdir. M.Ö. 1200 yıllarında ise iç savaşlar nedeni ile Hitit İmparatorluğu iyice zayıflanmış, Çankırı Frigyalıların eline geçmiştir. Daha sonrasında ise şehir Lidyalıların eline geçmiştir. M.Ö. 6. asırda ise Persler bu bölgeyi Lidyalıların elinden almıştır. Daha sonrasında İskender, Persleri yenilgiye uğratarak bu bölgeyi ele geçirmiştir. İskender öldükten sonra da bölge Ganatların eline geçti. Daha sonrasında Roma İmparatorluğu ele geçirdi. İkiye ayrılında bu bölge Doğu Roma’nın elinde kaldı.

Çankırı Turistlik yerleri:

Çankırı ilçesinin tarihi eserleri çok olmasına rağmen ulaşım ve konaklama yüzünden turizm gelişmemiştir. Çankırı Kalesi şehrin kuzeyinde Karatekin Tepesinde bulunur. Romalılar ile başlayıp sırasıyla Danişmendliler, Selçuklular ve Osmanlılar tarafında kullanılan bu kale sağlamlığı ile ünlenmiştir. Ama günümüzde yıkık vaziyettedir. Ulu Cami ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Yapımı Sadık Kalfa’ya aittir. 1522’de yapılan bu yapı günümüzde yapı özelliğini yitirmiştir. Ali Bey Cami ise 1609 yılında yapılan Mihrap ve minberi alçıdan oluşan süslemesiz bir yapıttır.

Çankırı’nın Ekonomik yapısı:

Çankırı ilimizin ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Sanayi ise gelişmektedir. Başlıca tarım ürünleri mercimek, burçak, fasulye, mısır, buğday ve şeker pancarıdır. Hayvancılıkta gelişmiştir. Koyun ve tiftik keçisi üretimi çoğunluktadır. Bunun anında arıcılık da gelişmektedir.

Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Çankırı arası 464 km olup otomobil ile gidildiğinde yaklaşıl 5 saat 25 dakika sürmektedir. Uçuş mesafesi ise yaklaşık 1 saat sürmektedir. Konaklama alternatifleri bakımından günlük 50-130 TL arasında oteller bulunabilir.

Çankırı’nın Nesi Meşhur?

Çankırı’nın yöresel yemekleri olarak Cızlama, Lokma, canfes Böreği, Sini, Çalma, Cevizli Hamur, Harmandaşı, Gözleme, İnce Ekmek Muskası, Kızılcık Şurubu en çok tercih edilenler arasındadır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top